Jeszcze w październiku ub. r. prof. Ryszard Peryt odbierał na Zamku Królewskim nagrodę "Totus Tuus" za "osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej”.
Reżyser, dyrektor Polskiej Opery Królewskiej prof. Ryszard Peryt zmarł w nocy z wtorku na środę - poinformowała Polska Opera Królewska. W marcu skończyłby 72 lata.
Ryszard Peryt był oblatem zgromadzenia redemptorystów. W realizowanych przez siebie operach dawał wyraz swojej duchowości. O jego utworach jury Nagrody "Totus Tuus" napisało: "Jest to sztuka mistyczna, pełna symboli i znaków, odniesień do metafizyki, teologii i sztuki". I 13 października 2018 r. przyznało mu prestiżową katolicką nagrodę w kategorii "osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej”.
Urodził się w Zielonej Górze w 1947 roku. W 1970 r. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie na wydziale aktorskim; w 1979 r. obronił dyplom na wydziale reżyserii. W 1970 r. był współtwórcą Puławskiego Studia Teatralnego, a następnie jego warszawskiej kontynuacji - Studia Teatralnego Stołecznej Estrady (1973-1976).
Był aktorem Teatru Współczesnego (1976-1979), a za dyrekcji Adama Hanuszkiewicza pracował jako reżyser w Teatrze Narodowym. Od stanu wojennego reżyserował tylko w teatrach operowych (Teatr Wielki w Poznaniu, Teatr Wielki w Łodzi). W 1996 r. został powołany przez ministra kultury i sztuki Kazimierza Dejmka na dyrektora artystycznego Opery Narodowej - Teatru Wielkiego w Warszawie. Rok później złożył dymisję.
Pracował również w Warszawskiej Operze Kameralnej (1986-2004) za czasów dyrekcji Stefana Sutkowskiego. Zrealizował wiele przedstawień oper barokowych, klasycznych i współczesnych. Jako jedyny na świecie zrealizował wszystkie opery Mozarta oraz wszystkie dzieła sceniczne Claudio Monteverdiego. Wielokrotnie reżyserował je również za granicą - w Austrii, Niemczech, Hiszpanii, Holandii, Norwegii, Szwajcarii, Włoszech, Francji, Szwecji, Danii, Norwegii, Egipcie, Turcji, Libanie, Japonii i Emiratach Arabskich.
W 2009 r. założył Instytut Opery oparty na współpracy trzech uczelni artystycznych Warszawy: Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Akademii Sztuk Pięknych, Akademii Teatralnej. Od 1 sierpnia 2017 r. pełnił obowiązki dyrektora Polskiej Opery Królewskiej, a w 2018 r. został oficjalnie mianowany na to stanowisko przez ministra kultury Piotr Glińskiego.
Msza św. pogrzebowa śp. prof. Ryszarda Peryta odbędzie się 26 stycznia o godz. 10 w kościele św. Benona, przy ulicy Pieszej 1 w Warszawie. Będzie jej przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, a homilię wygłosi o. Jacek Salij OP.
Po Eucharystii ciało zmarłego Artysty zostanie odprowadzone do kwatery redemptorystów na Cmentarzu Wolskim.
31 stycznia, o godz. 19 w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela zostanie odprawiona Msza św. w intencji Zmarłego, podczas której zostanie wykonane "Requiem" W.A. Mozarta.
Czytaj także: