Nowy numer 48/2020 Archiwum

Metro na Woli. Widać światełko w tunelu

Na peronach układane są kamienne posadzki, w tunelach przybywa szyn i kilometrów kabli. Na stacje trafiły windy i schody ruchome.

Właśnie ułożone zostały pierwsze elementy płyty peronowej i rozpoczynają się prace przy układaniu płyt krawędziowych oraz okładzin schodowych, po których będą poruszali się pasażerowie metra. Do ułożenia jest ponad 9500 metrów kwadratowych różnego rodzaju kamiennych płyt.

Ogromne przestrzenie stacyjne metra na Woli nabierają już docelowego kształtu. Niemal gotowe są wyjścia na powierzchnię i ściany działowe dla pomieszczeń technicznych. Stacje są wyposażane w kolejne urządzenia, a na sufitach peronów układana jest izolacja akustyczna.

Budowa II linii metra na Woli wkroczyła w etap wykańczania stacji. Pojawiły się już pierwsze kamienne posadzki. Na stacje trafiły windy i schody ruchome oraz inne urządzenia stacyjne.

Dostarczone zostały już niemal wszystkie urządzenia wentylatorów i rozpoczęły się prace przy montażu kanałów wentylacyjnych. W tunelach przybywa szyn, rozciągane są kolejne kilometry kabli. W pełni wyposażone są podstacje energetyczne, w których na finiszu są prace podłączeniowe. Na stacjach czekają już na montaż schody ruchome i dźwigi windowe.

Każdego dnia przybywa również torowiska. Z planowanych 7 kilometrów wykonane zostało już 1000 metrów docelowej trasy dla pociągów. Na budowanym odcinku będzie około 200 km tras kablowych, w których ułożone zostanie aż 553 km kabli.

W stolicy, na różnym stopniu zaawansowania, trwa budowa 15 kilometrów tuneli i 14 stacji metra. Najbardziej zaawansowane są prace na Woli oraz Pradze-Północ i Targówku. W lewobrzeżnej Warszawie budowanych jest 3,5 km trasy, a na wschodzie miasta 3,1 km. Na każdym z tych fragmentów są po trzy stacje podziemnej kolei. Ten etap ma być gotowy do końca 2019 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama