Nowy numer 44/2020 Archiwum

Kard. Nycz: Wielki Post to czas oderwania od tego, co proponuje świat

Świątynia Opatrzności Bożej była pierwszym kościołem stacyjnym na trasie wielkopostnego pielgrzymowania.

Przychodzimy do kościołów stacyjnych po to, by uczestniczyć w modlitwie, pokucie i słuchaniu słowa Bożego, rozważaniu męki Pańskiej, korzystamy z sakramentu pokuty, ale równocześnie wielbimy Boga w Trójcy Świętej Jedynego w Eucharystii - mówił kard. Kazimierz Nycz.

Przypomniał, że inicjatywa jest wspólnym dziełem obydwu warszawskich diecezji. Tradycja wielkopostnego pielgrzymowania z kolei wywodzi się z Rzymu; od pięciu lat obecna jest w Warszawie.

Czytaj także: Ruszają wielkopostne kościoły stacyjne

- Bardzo się cieszę, że pierwszym kościołem stacyjnym jest Świątynia Opatrzności Bożej - powiedział kardynał.

W homilii przywoła kilka myśli zaczerpniętych z orędzia papieża Franciszka na Wielki Post.

Kaznodzieja zwrócił uwagę, że w czasie Wielkiego Postu, mimo iż jest to czas pokuty, radośnie przeżywamy czas oczekiwania na święta Zmartwychwstania Pańskiego.

- Nasze życie chrześcijańskie jest życiem od Wielkanocy do Wielkanocy. Jest stałym dążeniem do zmartwychwstania Pańskiego, a szczególnym okresem roku liturgicznego przygotowującym na to jest czas Wielkiego Postu - powiedział.

Dodał, że jeśli o tym nie pamiętamy, bardzo często stajemy się niewolnikami tego świata i wszystkich jego propozycji. - Wtedy zaczyna w naszym życiu - jak przypomina nam papież Franciszek - zwyciężać logika czasu: "chcemy mieć wszystko, natychmiast i coraz więcej”. A właśnie znak pokoju, znak Środy Popielcowej mówi nam o tym, że nasze życie jest głębszym przeżywaniem tajemnicy zbawienia, która jest w nas i w nas się dokonuje - wyjaśnił.

Tymczasem - jak dodał kard. Nycz - jesteśmy zaproszeni i powołani do nieśmiertelności, by żyć w zmartwychwstaniu Chrystusa i ze zmartwychwstałym Chrystusem w niebie, które Chrystus nam przygotował przez swoją mękę, śmierć i zmartwychwstanie.

Metropolita warszawski przypomniał, że istotą Wielkiego Postu są trzy elementy: post, modlitwa i jałmużna. - Jeśli przez post nie potrafimy z czegoś zrezygnować, to wtedy nie jesteśmy wstanie oderwać się od tego wszystkiego, co proponuje ten świat. Modlitwa przypomina nam, że nie jesteśmy samowystarczalni. Jałmużna - że wokół nas są inni ludzie - podsumował.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama