Kard. Nycz: Wielki Post to czas oderwania od tego, co proponuje świat

Świątynia Opatrzności Bożej była pierwszym kościołem stacyjnym na trasie wielkopostnego pielgrzymowania.

2m 14s

Przychodzimy do kościołów stacyjnych po to, by uczestniczyć w modlitwie, pokucie i słuchaniu słowa Bożego, rozważaniu męki Pańskiej, korzystamy z sakramentu pokuty, ale równocześnie wielbimy Boga w Trójcy Świętej Jedynego w Eucharystii - mówił kard. Kazimierz Nycz.

Przypomniał, że inicjatywa jest wspólnym dziełem obydwu warszawskich diecezji. Tradycja wielkopostnego pielgrzymowania z kolei wywodzi się z Rzymu; od pięciu lat obecna jest w Warszawie.

Czytaj także: Ruszają wielkopostne kościoły stacyjne

- Bardzo się cieszę, że pierwszym kościołem stacyjnym jest Świątynia Opatrzności Bożej - powiedział kardynał.

W homilii przywoła kilka myśli zaczerpniętych z orędzia papieża Franciszka na Wielki Post.

Kaznodzieja zwrócił uwagę, że w czasie Wielkiego Postu, mimo iż jest to czas pokuty, radośnie przeżywamy czas oczekiwania na święta Zmartwychwstania Pańskiego.

- Nasze życie chrześcijańskie jest życiem od Wielkanocy do Wielkanocy. Jest stałym dążeniem do zmartwychwstania Pańskiego, a szczególnym okresem roku liturgicznego przygotowującym na to jest czas Wielkiego Postu - powiedział.

Dodał, że jeśli o tym nie pamiętamy, bardzo często stajemy się niewolnikami tego świata i wszystkich jego propozycji. - Wtedy zaczyna w naszym życiu - jak przypomina nam papież Franciszek - zwyciężać logika czasu: "chcemy mieć wszystko, natychmiast i coraz więcej”. A właśnie znak pokoju, znak Środy Popielcowej mówi nam o tym, że nasze życie jest głębszym przeżywaniem tajemnicy zbawienia, która jest w nas i w nas się dokonuje - wyjaśnił.

Tymczasem - jak dodał kard. Nycz - jesteśmy zaproszeni i powołani do nieśmiertelności, by żyć w zmartwychwstaniu Chrystusa i ze zmartwychwstałym Chrystusem w niebie, które Chrystus nam przygotował przez swoją mękę, śmierć i zmartwychwstanie.

Metropolita warszawski przypomniał, że istotą Wielkiego Postu są trzy elementy: post, modlitwa i jałmużna. - Jeśli przez post nie potrafimy z czegoś zrezygnować, to wtedy nie jesteśmy wstanie oderwać się od tego wszystkiego, co proponuje ten świat. Modlitwa przypomina nam, że nie jesteśmy samowystarczalni. Jałmużna - że wokół nas są inni ludzie - podsumował.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..