- Łączy nas nie tylko wiara w Jedynego Boga, ale także opieka Maryi, Matki Jezusa - mówi Agata Skowron-Nalborczyk, współprzewodnicząca ze strony katolickiej Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów.
Idea chrześcijańsko-muzułmańskiego świętowania zwiastowania bezpośrednio nawiązuje do uroczystych corocznych obchodów święta w Libanie, które pod hasłem: "Razem wokół Maryi, naszej Pani" gromadzi na modlitwie katolików, prawosławnych, sunnitów i szyitów. Od 2010 r. uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest w Libanie dniem wolnym od pracy, dniem refleksji nad postacią Maryi w duchu jedności narodowej. Od 2018 r. święto obchodzone jest wspólnie również przez chrześcijan i muzułmanów w Jordanii.
- Chcemy podobną uroczystość obchodzić wspólnie także w Polsce - mówi ks. Andrzej Tulej, delegat archidiecezji warszawskiej ds. ekumenizmu i kontaktów religijnych.
Międzyreligijna formuła tego święta cieszy się poparciem Stolicy Apostolskiej od czasu pontyfikatu papieża Benedykta XVI.
- Muzułmanie czczą Maryję (po arabsku: Mariam), Matkę Jezusa, nazywanego w Koranie Isa ibn Mariam (Jezus, Syn Marii). Wielu z nich pielgrzymuje do chrześcijańskich sanktuariów maryjnych, także tych na Bliskim Wschodzie. Maryja jest jedyną kobietą wymienioną przez Koran z imienia, a Jej imię jest też tytułem jednej jego sury - wyjaśnia Rafał Berger, współprzewodniczący ze strony muzułmańskiej Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. - Wspólne świętowanie zwiastowania przez muzułmanów i chrześcijan jest realizacją słów szajcha Muhammada Nuqqariego, inicjatora takiej formy obchodzenia tego święta: "Serce mówi mi, że Maryja jest tą osobą, która pragnie nas [muzułmanów i chrześcijan] zjednoczyć. Ona jest najlepszą z kobiet tu, na ziemi, i w wieczności. Bóg dał nam Ewę jako matkę rodzaju ludzkiego. Dał nam też inną matkę, delikatną i jednoczącą, którą jest Maria" - cytuje.
Spotkanie odbędzie się 25 marca o 18.00 w Auli Wielkiej Collegium Bobolanum przy ul. Rakowieckiej 61.
W nabożeństwie udział wezmą: bp Rafał Markowski, przewodniczący Rady KEP ds. Dialogu Religijnego, Nedal Abu Tabaq, mufti Ligi Muzułmańskiej w RP, Mirzogolib Radzhabaliev, imam Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej MZR w RP w Białymstoku, delegat Tomasza Miśkiewicza, muftiego Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP.
- Jestem pewna, że będzie to głębokie przeżycie duchowe i pokaże zgromadzonym chrześcijanom i muzułmanom, że łączy ich nie tylko wiara w Jedynego Boga, ale także opieka Maryi, Matki Jezusa - dodaje A. Skowron-Nalborczyk, współprzewodnicząca ze strony katolickiej Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów, współorganizatorka spotkania.