Nowy numer 17/2024 Archiwum

Warszawa zwrócona ku Wiśle

Fontanny, skatepark, strefa do ćwiczeń i więcej zieleni - to niektóre atrakcje wyremontowanego odcinka bulwarów przy moście Świętokrzyskim. Nowy fragment nadwiślańskiej promenady jest już dostępny dla warszawiaków i turystów.

Otwieramy ostatni z trzech odcinków modernizowanego nabrzeża na wysokości ul. Tamka do ul. Boleść. Miłośnicy odpoczynku nad Wisłą mogą już korzystać z wyremontowanej promenady. Pojawiły się tu ławki, śmietniki i stojaki na rowery - mówi Justyna Glusman, dyrektor koordynator ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni. - Szczególnie ważna jest dla nas kwestia bezpieczeństwa, dlatego zamontowaliśmy monitoring i dodatkowe oświetlenie.

Pod mostem Świętokrzyskim na Powiślu miłośnicy sportu mogą skorzystać ze strefy street workoutu oraz skateparku. Fani wypoczynku nad Wisłą mają do dyspozycji 4 hamaki, które powstały w ramach projektu z budżetu partycypacyjnego. Przy deptaku po kaskadowej fontannie płynie woda. Warszawscy ogrodnicy uruchomili także kraniki wypuszczające orzeźwiającą mgiełkę przy pomniku Syreny. Podpory mostu udekorowane są artystyczną mozaiką. Skwer u zbiegu ul. Tamka, Wybrzeża Kościuszkowskiego i ul. Zajęczej ozdobiły dęby, cisy i kwiaty.

Goście bulwarów zauważą też nową trawiastą skarpę, która wpisuje się w naturalny charakter rzeki.

- Warszawiacy mają tu również dostęp do bezpłatnej sieci bezprzewodowej Wi-Fi - mówi Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. - Zbudowaliśmy miejsce dla wodnej jednostki. Specjalna przystań wyposażona jest w przyłącza wodne, kanalizacyjne i elektryczne.

Trzeci odcinek, o długości 175 m, był remontowany jako ostatni, ze względu na prace przy budowie II linii metra oraz stacji metra Centrum Nauki Kopernik. Łączny koszt inwestycji na Bulwarze im. B. Grzymały-Siedleckiego to ok. 21 mln zł. Pozostałe odcinki bulwarów mają za patronów: Flotyllę Wiślaną, gen. George'a Smitha Pattona, Jana Karskiego i Zbigniewa Religi.

W marcu 2018 r. Rada m.st. Warszawy przyjęła uchwałę znoszącą zakaz spożywania napojów alkoholowych na całej długości bulwarów (od bulwaru Flotylli Wiślanej do końca bulwaru Zbigniewa Religi) na szerokości od linii brzegu Wisły do wschodniej granicy drogi rowerowej lub chodnika. W planach Warszawy jest zwiększenie liczby patroli Straży Miejskiej kontrolujących nadrzeczną promenadę. Większe bezpieczeństwo zapewni także dodatkowy monitoring i oświetlenie. W połowie marca inwestorzy będą mogli wziąć udział w konkursie na dzierżawę klubokawiarni nad Wisłą. Popularne punkty zachowają swój nieformalny, unikatowy charakter, jednak najemcy zostaną też zobowiązani do zachowania porządku i przyjaznej atmosfery.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy