Nowy numer 23/2020 Archiwum

Kard. Nycz: współcześnie młodym zagraża postawa "chcę wszystko naraz, coraz więcej"

- Współcześnie młodym ludziom szczególnie zagraża postawa "chcę wszystko naraz, coraz więcej". Można temu przeciwdziałać, głosząc Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego - powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, otwierając kongres "W trosce o młodych".

Na kampusie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie trwa dwudniowy kongres "W trosce o młodych".

Otwarcie spotkania poprzedziła Msza św. w kościele akademickim UKSW pw. św. Józefa, której przewodniczył kard. Nycz. Jak zaznaczył w homilii metropolita warszawski, w obecnym czasie - kilka miesięcy po zakończeniu synodu o młodzieży, który odbył się w październiku 2018 r. w Rzymie i w przededniu podpisania przez papieża Franciszka i opublikowania adhortacji posynodalnej - rozpoczęte w sobotę sympozjum ma na celu wyjście naprzeciw młodym.

- Tego się od nas wszystkich spodziewa Kościół, spodziewa się tego Ojciec Święty - podkreślił kard. Nycz. Dodał, że to sympozjum ma być "głęboką, naukową i praktyczną refleksją nad tym, w jaki sposób dzisiaj można pomóc młodemu człowiekowi".

Kardynał Nycz zaznaczył, że we współczesnym świecie szybkich przemian młodym ludziom szczególnie zagraża postawa "wszystko naraz, coraz więcej". - W jaki sposób można temu przeciwdziałać? Przede wszystkim prowadząc, głosząc kerygmat o Chrystusie Ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym - stwierdził.

- Jeżeli w człowieku nie będzie wiary w to, że życie się zmienia, ale się nie kończy, że zmartwychwstanie, to wszystkie inne, najlepsze nawet konferencje i wykłady, najlepsze recepty od nas, dorosłych, na niewiele się zdadzą. Jeżeli nie będzie odpowiedzi na pytania: "Dlaczego ja mam nie wszystko naraz chcieć? Dlaczego mam nie chcieć coraz więcej?" - zaznaczył kard. Nycz.

Jego zdaniem, druga trudność polega na tym, że łatwo jest mówić o młodzieży i dawać młodym rady, jak mają żyć, ale trudno jest mówić o tym z młodzieżą. - To jest następne wyzwanie, które staje przed nami, dorosłymi, pełnymi dobrej woli. Chcielibyśmy wszystko zrobić jak najlepiej. Natomiast jak zaprosić do tej wspólnej drogi tego młodego człowieka? - pytał.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • gut
  24.03.2019 11:22
  W tych sprawach to się bardziej - robi, niż mówi...
  doceń 4
 • old skull
  24.03.2019 14:52
  Ilekroć mowa o młodych, słychać tylko że chcą spełniać swoje marzenia, a wszyscy wokół z rządem włącznie chcą im w tym pomagać, tworzyć warunki, zapewniać to czy tamto itd. Chcą wszyscy być piosenkarzami, aktorami, ostatecznie kosmonautami, strażakami albo policjantami. No i oczywiście każdy musi wejść na Mt. Everest, choćby zupełnie się do tego nie nadawał. Ale się pchają. Wśród marzeń ginie gdzieś realizm, a jeśli się ich nie da spełnić to frustracja i depresja na całego. Apel do rodziców byłby taki - więcej realu, mniej wirtualu. Wdrażać dzieci w codzienne czynności, nie wyręczać, nie mówić że to za trudne. Uczyć codziennego życia, pokazywać wzorce nie z kosmosu, samemu doceniać i uczyć doceniać pracę innych, chwalić za to co same zrobią. Pokazać że na szacunek zasługuje każdy kto dobrze wykonuje swoją nawet powszednią robotę. I że tego co robimy nie robimy tylko dla siebie, lecz by służyć i pomagać innym, a to większa satysfakcja niż zaspokajać tylko swoje marzenia.
  doceń 5
 • Antoni Kupiec
  24.03.2019 19:53
  Kardynał zarzuca tym młodym te złe cechy, które najbardziej pasują do tych starych niby doświadczonych jak on sam. Może przeczytać i uzmysłowić słowa ""Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym oku nie dostrzegasz?" (Łk 6, 41). Jaki przykład starych taka młodzież. Tymi pseudo moralnymi pouczeniami nie zdobędzie się ani jednego młodego a raczej spowoduje to jeszcze większe zobojętnienie względem kościoła. Zadaniem księży i biskupów jest jednoczyć a nie znowu dzielić ale to taka narodowa cecha.
  doceń 5
 • podaj nick
  25.03.2019 09:40
  zapomniał może kardynał dodać, chcą wszystko ale często nic nie mają ze zwykłych rzeczy potrzebnych do startu
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama