Nowy numer 13/2024 Archiwum

Dzwony dla Paryża, syreny dla powstańców getta

W południe Wielkiej Środy zabrzmiały dzwony archikatedry warszawskiej w solidarności z uszkodzoną w pożarze Notre Dame. W Wielki Piątek zawyją syreny dla upamiętnienia powstania w getcie.

W Wielką Środę o godz. 12, podobnie jak wielu najważniejszych europejskich katedrach, zabrzmiały dzwony archikatedry warszawskiej. To znak solidarności i duchowej łączności z mieszkańcami Paryża po pożarze katedry Notre Dame. 

Z kolei ratusz poinformował, że dla upamiętnienia 76. rocznicy powstania w getcie warszawskim w piątek, 19 kwietnia, o godz. 12 na terenie Warszawy zostaną uruchomione syreny alarmowe miejskiego systemu alarmowania i ostrzegania ludności. Syreny będą emitowały sygnał ciągły przez jedną minutę.

Powstanie w getcie warszawskim było zbrojnym wystąpieniem kilkuset bojowników Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW) pod wodzą Dawida Moryca Apfelbauma, Pawła Frenkla i Leona Rodala oraz Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) dowodzonej przez Mordechaja Anielewicza i Marka Edelmana. Było to pierwsze miejskie wystąpienie powstańcze w okupowanej przez Niemców Europie. Bojownicy ŻOB i żołnierze ŻZW używali podczas walki flagi polskiej i żydowskiej.

Powstanie rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 roku. Nie miało celów militarnych, ponieważ żydowscy bojownicy zdawali sobie sprawę z liczebnej przewagi wroga. Powstanie było, więc wyborem godnej śmierci. Miało miejsce podczas zarządzonej przez Heinricha Himmlera akcji ostatecznej likwidacji getta, polegającej na systematycznym przeszukiwaniu dzielnicy i wyłapywaniu resztek kryjącej się ludności. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy