Nowy numer 3/2021 Archiwum

Jesienią UKSW zacznie kształcić także lekarzy

7 czerwca rusza rekrutacja na studia lekarskie na Wydziale Medycznym Collegium Medicum Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego wydał pozytywną decyzję dotyczącą wniosku o nadanie uprawnień do kształcenia na kierunku lekarskim na Wydziale Medycznym Collegium Medicum Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Kierunek ruszy już w październiku 2019 r.

Zgoda dotyczy kształcenia na poziomie studiów jednolitych magisterskich o profilu ogólnoakademickim. Przewidywany termin rozpoczęcia rekrutacji to 7 czerwca. Kandydaci będą musieli zdać egzamin z przedmiotów: biologia, chemia i matematyka.

Zgoda ministra, wydana na podstawie opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej, otwiera również możliwość prowadzenia studiów na kierunku lekarskim po angielsku. Obecnie na Wydziale Medycznym UKSW prowadzony jest kierunek pielęgniarstwo I stopnia o profilu praktycznym – po polsku i po angielsku zarówno dla obywateli Polski, jak i obcokrajowców. Absolwenci uzyskują tytułu licencjata pielęgniarstwa.

Program studiów na kierunku pielęgniarskim oraz lekarskim został przygotowany zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Zdrowia. Bazę kliniczną dla studiów na UKSW stanowią instytuty naukowo-badawcze, w tym: Wojskowy Instytut Medyczny (WIM), Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Instytut Matki i Dziecka, a także szpitale publiczne i instytucje, świadczące działalność komercyjną w zakresie świadczeń medycznych, m.in. Centralny Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Szpital Specjalistyczny „INFLANCKA” im. Krysi Niżyńskiej „Zakurzonej”. W realizację programu kształcenia na kierunkach medycznych zaangażowany jest również Narodowy Instytut Leków.

UKSW podjął współpracę również z jednostkami zagranicznymi: Katolickim Uniwersytetem Najświętszego Serca w Mediolanie (Università Cattolica del Sacro Cuore). Bazę dydaktyczną i naukową tego uniwersytetu dla studiów i badań w obszarze nauk medycznych stanowi poliklinika Gemelli w Rzymie, która jest oficjalnym szpitalem papieża. UKSW podpisał również list intencyjny z Isarklinik w Monachium, która specjalizuje się w badaniach nad zastosowaniem komórek macierzystych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama