Za mało zieleni, potrzebna jest siłownia, a może plaża? Zgłoś swój projekt

Już po raz szósty mieszkańcy Warszawy podejmą decyzję, na co przeznaczyć pieniądze z budżetu miasta. Do dyspozycji mieszkańców będzie ponad 83 mln zł. Projekty można składać do 10 czerwca.

Do 10 czerwca mieszkańcy mogą zgłaszać pomysły dotyczące rozwoju Warszawy. W tym roku na nowych zasadach. Co się zmienia? Po raz pierwszy warszawiacy będą mogli zrobić coś nie tylko dla swojej dzielnicy, ale dla całego miasta - tegoroczna uchwała przewiduje składanie projektów ogólnomiejskich, dotyczących kilku dzielnic lub całej Warszawy.

Zgodnie z nowymi regulacjami ustawowymi zmieni się nazwa z "budżetu partycypacyjnego” na "budżet obywatelski”. Wprowadzono też spójne zasady oceny pomysłów, np. jedno kryterium ogólnodostępności. Zgłaszając projekt dzielnicowy, należy zebrać podpisy 20 mieszkańców, a nie jak do tej pory 30 z kolei do projektu ogólnomiejskiego trzeba dołączyć 40 podpisów. Każdy mieszkaniec będzie mógł zagłosować na maksymalnie 15 projektów dzielnicowych i 10 na poziomie ogólnomiejskim. Więcej głosów zadecyduje o skierowaniu projektów do realizacji - co najmniej 100 na poziomie ogólnomiejskim i co najmniej 50 na poziomie dzielnicy.

Gotowy projekt można zgłosić przez internet - na stronie app.twojbudzet.um.warszawa.pl lub w formie papierowej w urzędzie dzielnicy. Propozycję dotyczącą poziomu ogólnomiejskiego można złożyć lub przesłać na adres Centrum Komunikacji Społecznej przy ul. Senatorskiej 27. Miasto przygotowało także informator z najczęściej zadawanymi pytaniami >>

Głosowanie dobędzie się od 6 do 23 września, 3 października poznamy zwycięskie projekty i ich realizacja nastąpi w 2020 r. W ciągu pięciu edycji mieszkańcy stolicy rozdysponowali ponad 260 mln zł na ponad trzy tysiące projektów.

Dla mieszkańców potrzebujących pomocy w przygotowaniu i zgłoszeniu projektu będą organizowane różne formy wsparcia, m.in. maratony pisania projektów czy dyżury konsultacyjne. Będą to m.in.:

  • Ogólnomiejski dyżur dot. projektów zieleni - 23 maja, godz. 17:00-20:30, Centrum Komunikacji Społecznej (CKS), ul. Senatorska 27, sala konferencyjna, I piętro,
  • Ogólnomiejski dyżur dot. projektów miękkich - 28 maja, godz. 17:00-20:30, CKS,
  • Ogólnomiejski dyżur dot. projektów drogowych - 4 czerwca, godz. 17:00-20:30, CKS,
  • Ogólnomiejski maraton pisania projektów - 8 czerwca, Centrum Kreatywności Targowa, ul. Targowa 56.

Harmonogram VI edycji budżetu obywatelskiego w Warszawie:

  • Zgłaszanie projektów - 20 maja-10 czerwca
  • Ocena zgłoszonych projektów - 11 czerwca-8 sierpnia
  • Odwołania od niedopuszczenia projektów do głosowania i ewentualna ponowna ocena - 9-26 sierpnia
  • Głosowanie na projekty - 6 września-23 września
  • Ogłoszenie wyników głosowania - 3 października
  • Realizacja zwycięskich pomysłów - 2020 r.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..