Nowy numer 23/2020 Archiwum

Oblali farbą nagrobki powstańców. Policja prosi o pomoc

Na Cmentarzu Wilanowskim nieznani sprawcy oblali w nocy czerwoną farbą nagrobki powstańców warszawskich. O sprawie poinformował twitterowy profil "Nie zapomnij o Nas".

Brak słów!! Dzisiejszej nocy doszło do skandalicznego aktu wandalizmu na cmentarzu wilanowskim. Czerwoną farbą zostały oblane groby Powstańców Warszawskich i żołnierzy września 1939 roku" - poinformował komitet społeczny "Nie zapomnij o Nas". "Brawa dla kibiców Legii Warszawa, którzy dzisiaj od rana ciężko pracowali i wyczyścili wszystkie nagrobki. Brawa też dla mieszkańców Wilanowa, którzy przynosili materiały do czyszczenia" - dodano na Twitterze.

 Komitet "Nie zapomnij o Nas" zajmuje się m.in. zbiórką pieniędzy na odbudowę zapomnianych i zniszczonych mogił powstańczych.

Policja, również na Twitterze, poinformowała, że funkcjonariusze z Komendy Rejonowej Policji II prowadzą w tej sprawie czynności. "Mam ogromną nadzieję, że uda się ustalić tych bezczelnych chuliganów. Liczymy również na pomoc świadków, jeżeli trzeba gwarantujemy również anonimowość" - napisał rzecznik prasowy komendanta głównego Policji insp. Mariusz Ciarka.

Cmentarz Wilanowski został założony z inicjatywy Stanisława Kostki, Aleksandra Stanisława Potockich i Aleksandry z Lubomirskich Potockiej w 1816 roku. Zostali tu pochowani powstańcy roku 1863, żołnierze polegli we wrześniu 1939 i powstańcy warszawscy z 1944 roku. Wśród mogił zbiorowych z okresu II wojny światowej znajdują się: 10 grobów kryjących ciała 73 żołnierzy 360 Pułku Piechoty, 32 groby kryjące ciała 171 powstańców warszawskich pułków Baszta (batalion Oaza) i Waligóra (pluton Grochów i dywizjon Jeleń) oraz groby kilkunastu cywilnych ofiar egzekucji przeprowadzonych przez Niemców na terenie Wilanowa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • Piotr
    28.05.2019 08:56
    Tego się nie wybacza. Niech ten czyn prześladuje sprawców do końca ich życia. Może Bóg ich przemieni...
    doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama