Nowy numer 33/2020 Archiwum

By nie skakać z kwiatka na kwiatek

Jak prawdziwie się modlić? Co zrobić, by codzienność nie była banalna? Jak podjąć pielgrzymowanie ku głębi? Jak przeżyć ciemną noc? Odpowiedzi na te i podobne pytania można znaleźć na zajęciach powstającego na Solcu Carmelitanum.

Wzorzec studium teologii duchowości został zaczerpnięty od karmelitów z Hiszpanii. W Polsce ma już tradycję sięgająca lat 90. ubiegłego wieku. Obecnie studium jest realizowane w Sopocie, Wrocławiu, Bydgoszczy i Poznaniu, a jesienią tego roku zajęcia rozpoczną się przy ul. Solec 61.

Spotkania będą odbywały się we wtorki o godz. 17 w karmelitańskim klasztorze na Solcu. Poprzedzi je Msza św. dla chętnych o godz. 16.15. Zajęcia poprowadzą głównie karmelici bosi specjalizujący się w duchowości, a wśród nich m.in. o. Krzysztof Pawłowski OCD, o. Roman Rachmajda OCD i o. Wojciech Ciak OCD. W ramach studium przewidziane są ćwiczenia i wykłady. Jest też możliwość uczestnictwa w pielgrzymkach śladami karmelitańskich świętych do Hiszpanii i Francji, w tym autokarowa oraz tygodniowa piesza "Od kołyski do grobu". Uczestnicy studium mogą się też w ciągu roku włączyć w środowe spotkania grupy modlitwy terezjańskiej oraz odbyć rekolekcje w jednym z domów rekolekcyjnych karmelitów bosych w Polsce.

Studium nie kończy się dyplomem, ale są egzaminy i pisanie pracy. - Nie chodzi jednak o odpytywanie z wiedzy, ale uzyskanie pomocy do życia. Praca jest rodzajem swoistych rekolekcji dla osoby zainteresowanej danym tematem - tłumaczy o. Ciak.

Zapisy do studium na Powiślu będą przyjmowane od 24 września do 10 października we wtorki i czwartki do godz. 17 do 19. Trzeba dostarczyć podanie o przyjęcie do studium, życiorys, kopię świadectwa maturalnego lub dyplom ukończenia studiów, dwie fotografie, a w przypadku osób zakonnych - zgodę przełożonych. Rozmowy kwalifikacyjne będą prowadzone 24 i 26 września oraz 1, 3, 8 i 10 października. Zajęcia rozpoczną się 8 października. Czesne wynosi 250 zł za semestr.

Instytut Duchowości "Carmelitanum" przy kościele Świętej Trójcy i Jezusa Nazareńskiego na Solcu stawia sobie za cel "ukazanie wierzącym perspektywy dojścia do zjednoczenia z Jezusem, a  przez Niego do spotkania się ze sobą jako osobą i do wejścia we wspólnotę Trzech Osób już na ziemi w wierze, nadziei i miłości we wspólnocie Kościoła pielgrzymującego i pośród codzienności".

Instytut powstał dla studentów teologii chcących pogłębić duchowość, dla formatorów zakonnych, dla kapłanów, dla świeckich zaangażowanych w prace katechetyczną, duszpasterską, charytatywną wśród wspólnot parafialnych czy ruchów, dla wszystkich pragnących zobaczyć piękno życia w zjednoczeniu z Jezusem.

« 1 2 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama