Pięć tysięcy pielgrzymów wyruszyło w najstarszej warszawskiej pielgrzymce. Z paulinami będą dziękować za sanktuarium Matki Życia, którym 8 grudnia stanie się kościół przy ul. Długiej.
Pielgrzymka zwana „paulińską” wyrusza co roku 6 sierpnia, kiedy w Kościele obchodzone jest święto Przemienienia Pańskiego. To jedna z najstarszych w Polsce pielgrzymek zwana „matką pieszych pielgrzymek”. Po raz pierwszy wyruszyła z Warszawy na Jasną Górę w 1711 r.
- Hasło waszej pielgrzymki to "Jasnogórska Pani Życia". To były słowa bardzo bliskie kard. Stefanowi Wyszyńskiemu. Doskonale wiedział, że Maryja jest Panią i Matką życia. Najpierw życia duchowego, bo prowadzi nas do Syna, abyśmy nigdy nie osłabli. Ale mamy na myśli także doczesne życie. Nikt nie może pozbawić go godności, choć takie próby były, są i będą w przyszłości. Życie, które zaczyna się pod sercem matki, domaga się szczególnej ochrony, bo jest bezbronne. Niestety dziś bywa atakowane pod osłoną prawa, a niektórzy zadają pytania, czy jest sens, by człowiek u kresu swojego życia się męczył - mówił w homilii kard. Kazimierz Nycz. - Wraz z paulinami ustanowiliśmy przy tym kościele sanktuarium Matki Życia. Nie bez powodu: od dziesiątków lat przy tym kościele jest pielęgnowana duchowa adopcja. To jeden z wielu ważnych sposobów obrony życia przed zakusami współczesności - dodał metropolita warszawski, błogosławiąc pielgrzymom na drogę.
Kard. Kazimierz Nycz podkreślił, że pielgrzymka jest znakiem życia Kościoła i świadectwem którego dziś potrzebuje świat, by mógł otwierać drzwi swojego serca Chrystusowi. Dodał, że chrześcijanin powinien nie tylko pamiętać, jaki jest początek jego drogi, ale także, co jest jej celem.