Nowy numer 14/2020 Archiwum

Zmarł o. Krzysztof Łukoszczyk SVD

Przez 15 lat pracował w Angoli, jako frontowy misjonarz i proboszcz 100-tysięcznej parafii. Przeżył 130-dniowe porwanie przez partyzantów. Od dwóch lat był proboszczem parafii św. Jadwigi Śląskiej na Żeraniu, organizując z sukcesami duszpasterstwo obcokrajowców, głównie Chińczyków i Wietnamczyków.

W święto Przemienienia Pańskiego, w wieku 64 lat, po 43 latach w ślubach zakonnych i 38 latach w kapłaństwie, w Szpitalu Bródnowskim zmarł o. Krzysztof Łukoszczyk SVD (werbista). Do niedawna był proboszczem parafii św. Jadwigi Śląskiej w Warszawie na Żeraniu.

"Chcemy stworzyć przestrzeń do wspólnej modlitwy i spotkania różnych grup obcokrajowców" - mówił nam w styczniu. Ojciec Łukoszczyk, werbista, który przez 15 lat pracował w Angoli jako frontowy misjonarz, był proboszczem 100-tysięcznej parafii na peryferiach stolicy i wychowawcą seminarzystów. Przeżył 130-dniowe porwanie przez partyzantów, a po uwolnieniu i opuszczeniu Angoli przez 8 lat pracował we Włoszech, zajmując się animacją misyjną i duszpasterstwem. Po powrocie do kraju był m.in. proboszczem w Nysie. Całe kapłańskie życie starał się "jak najmniej przeszkadzać Duchowi Świętemu", a parafiom, w których pracował - pomagać stawać się wspólnotami świadomymi swojego powołania.

Od sierpnia 2017 r. o. Krzysztof posługiwał na Żeraniu i mógł spokojnie powiedzieć, że ma parafian z całego świata. Kościół pw. św. Jadwigi służy bowiem nie tylko mieszkańcom Pelcowizny, Żerania i Białołęki, ale także tym, którzy swoje domy pozostawili tysiące kilometrów stąd, a Polskę uczynili swoją nową ojczyzną. Msze św. dla Wietnamczyków są odprawiane w niedzielę w dolnym kościele o godz. 18, dla Chińczyków - o godz. 16, a dla osób mówiących po hiszpańsku - o godz. 13. Siostra Jana Zhang podjęła się przygotowania grupy chińskich katechumenów do chrztu świętego na zbliżającą się Wielkanoc. Eucharystia dla wspólnoty afrykańskiej jest sprawowana po angielsku w każdą drugą niedzielę miesiąca o godz. 15. Odprawiają ją kapłani pochodzący z wielu krajów afrykańskich, którzy obecnie studiują na UKSW. Autorem tej inicjatywy jest wikary parafii na Żeraniu, pochodzący z Togo o. Hounake Eric Kossi SVD.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

 • yo
  08.08.2019 15:08
  o. Krzysztofie dziękuję za wszystko. Wspaniały WIERZĄCY kapłan.
  doceń 3
 • Grzegorz
  09.08.2019 19:23
  Miałem to szczęście poznać o. Krzysztofa. Wspaniały człowiek i wspaniały kapłan.
  doceń 1
 • Daniela Calgaro
  10.08.2019 15:42
  Grazie caro Padre Cristoforo,mi hai salvato la vita indicandomi la Strada della Verità!Te ne sarò grata in Eterno..aiutami nel discernimento!Che il BuonDio ti accolga tra le Sue braccia..ti voglio bene..grazie infinite🙏🙏🙏
  doceń 0
 • Darek
  13.08.2019 12:01
  był ostatnio moim wspaniałym spowiednikiem
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama