Poszewka, w którą zawinięto wydobyte z Wisły ciało żoliborskiego męczennika, to nie jedyna relikwia, która przygotowywana jest do publicznej prezentacji z okazji 35. rocznicy śmierci kapłana.
Do uczczenia tej rocznicy przygotowuje się Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki.
Unikatem na skalę europejską jest Archiwum Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu Księdza Jerzego Popiełuszki, które właśnie kończy digitalizację swoich zbiorów. To ponad 93,1 tys. cyfrowych plików, wśród których znajdują się m.in. rękopisy ks. Jerzego, fotografie z życia rodzinnego, dokumenty procesu beatyfikacyjnego czy dokumentacja kultu.
- Dokumenty te trzeba rozumieć szeroko. Pokazują one nie tylko życie męczennika, jego śmierć i rozwój kultu, ale także życie warszawskiego i polskiego Kościoła lat 80. i 90. - zauważa prof. Paweł Skibiński, historyk. I dodaje: - To prawdopodobnie jedyne miejsce w Europie, które prowadziło dokumentację do momentu zgonu błogosławionego.
Na nowej multimedialnej stronie internetowej Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki www.muzeumkspopieluszki.pl po raz pierwszy upublicznione zostały wszystkie homilie z Mszy św. za Ojczyznę. Treść strony, zawierająca szerokie tło historyczne, została opracowana przez biografistów kapelana "Solidarności": Ewę Czaczkowską i Tomasza Wiścickiego.
Konserwacji poddane zostały elementy ubioru męczennika, m.in. sutanna, spodnie, koszula, koloratka oraz płótno, którym zostało owinięte jego ciało zaraz po jego śmierci. - Tkanina przypomina Całun Turyński, który odbija ciało Zmarłego - mówi Joanna Sielska, konserwator sztuki.
19 października, w 35. rocznicę śmierci męczennika, odrestaurowana sutanna zostanie wystawiona na widok publiczny. Będzie można ją zobaczyć w specjalnej gablocie wystawionej w jednej z kaplic sanktuarium.
Pamięć o bł. ks. Jerzym to także wydarzenia kulturalne, Msze św. i konkursy. 14 września w żoliborskim sanktuarium z udziałem aktora Adama Woronowicza, odtwórcy postaci męczennika w filmie "Wolność jest w nas”, odbędzie się koncert "Litania Wolności”.
Koncert zainauguruje ogólnopolski konkurs literacki dla licealistów "Dobrem Zwyciężaj”, który ma zachęcać do refleksji nad współczesnością w kluczu wartości takich, jak: solidarność, zaniechanie nienawiści, społeczna odwaga czy wiara.
Z kolei 18 października o godz. 19 w Domu Amicus odbędzie się Wieczór Świadków, czyli spotkanie z osobami, które doświadczyły owoców posługi błogosławionego. Dzień później o 18.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w intencji jego kanonizacji. 20 października w kościele św. Stanisława Kostki i w kilku warszawskich lokalizacjach odbędzie się rodzinna gra miejsca "Zło Dobrem Zwyciężaj”.
Obchody 35. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki objęte są Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza.