Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie Mszą św. pod przewodnictwem abp. Salvatore Pennacchio zainaugurował nowy rok akademicki.
Mszy św. w kościele seminaryjnym przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. Wraz z nim koncelebrowali m.in. kard. Kazimierz Nycz, abp Grzegorz Ryś, bp Romuald Kamiński, bp Józef Guzdek, bp Andrzej Dziuba, bp Tadeusz Pikus, bp Piotr Jarecki, bp Wiesław Lechowicz oraz liczni duchowni. Modlono się m.in. za studentów i wykładowców PWTW, ale także o nowe powołania kapłańskie.Studenci I roku, w tym także nowi alumni dziewięciu seminariów afiliowanych do PWT w Warszawie, otrzymali indeksy.
Abp Pennacchio powiedział w homilii, nawiązując do czytania z Księgi Jonasza, że "nie da się uciec przed Bogiem". Mówił, że "Jonasz nie tylko podjął się zadania, przed którym uciekał, ale podjął się misji i wydała ona owoc". Seminarzystów i studentów PWTW papieski nuncjusz przekonywał, że "nie ma co bać się zadań, które pochodzą od Boga. Nie ma co się od nich uchylać, gdyż wtedy może zabraknąć jakiegoś dobra".
Po Mszy św. odbyła się uroczysta sesja inaugurująca nowy rok akademicki 2019/2020.
- Teologia nie może stać się Vanity of Knowledge (próżnością wiedzy). Ma doprowadzić do celu: do spotkania z Bogiem - mówił w swoim przemówieniu rektor papieskiej uczelni ks. prof. Krzysztof Pawlina. - Jesteśmy humanistami, filozofami, teologami - piszemy książki. Funkcjonujemy w systemie, w którym liczą się punkty. Czy jednak pamiętamy, by każda z ksiąg, oprócz zapewnienia punktów, przybliżała nas do odpowiedzi na te podstawowe pytania: kim jesteśmy i dokąd zmierzamy? - pytał kadrę akademicką.
Zdaniem ks. prof. Pawliny "mieć dziś odwagę być nawigatorem - wziąć odpowiedzialność za załogę, wytyczyć kierunek - to jest powołanie profesora, teologa, rektora". - Cała nasza wiedza i wykształcenie nie są sztuką dla sztuki, ale służbą dla ludzi - zaznaczył.
Po immatrykulacji studentów I roku, którzy odebrali z rąk rektora indeksy Papieskiego Wydziału Teologicznego, zebrani wysłuchali wykładu inauguracyjnego, który przedstawił prof. Łukasz Święcicki, wybitny specjalista w zakresie psychiatrii, szef kliniki psychiatrycznej w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Przybliżył w nim rolę psychiatrii oraz pojęcie depresji.
Według prof. Święcickiego, "depresja nie jest wytworem cywilizacyjnym, nie jest też spowodowana przez warunki, ale jest chorobą biologiczną, towarzyszącą człowiekowi od wielu wieków". - Myślenie o depresji jako chorobie cywilizacyjnej, związanej z przesytem światem czy zasmuceniem, jest błędem, choć niektóre jej przejawy mogą mieć charakter cywilizacyjny - uważa prof. Święcicki.
Obecnie do Papieskiego Wydziału Teologicznego afiliowanych jest 9 seminariów duchownych: Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne w Warszawie, 2 seminaria "Redemptoris Mater" - w Warszawie i Łodzi, seminaria diecezji: warszawsko-praskiej, łowickiej, siedleckiej, drohiczyńskiej, ordynariatu polowego oraz księży pallotynów w Ołtarzewie.