Nowy numer 3/2021 Archiwum

Prymas Wyszyński zostanie beatyfikowany 7 czerwca 2020 r.

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podał datę i miejsce beatyfikacji sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.

Prymas Wyszyński zostanie beatyfikowany 7 czerwca 2020 r. Mszy św. na pl. Piłsudskiego będzie przewodniczył papieski wysłannik kard. Angelo Becciu, prefekt Kongregacji Nauki Wiary, który w imieniu Ojca Świętego odczyta dekret beatyfikacyjny i ogłosi datę liturgicznego wspomnienia Prymasa Wyszyńskiego.

Kard. Nycz powiedział, że wraz z ogłoszeniem daty i miejsca beatyfikacji rozpoczynają już oficjalne przygotowanie do niej. - Nie tylko do samej uroczystości beatyfikacyjnej, ale przede wszystkim duchowe oraz poznanie lub przybliżenie sobie i innym osoby kard. Wyszyńskiego.  

Już od listopada w każdy trzeci czwartek miesiąca o g. 17 w Domu Arcybiskupów Warszawskich będą odbywać wykłady połączone z debatą z cyklu "Myśląc z Wyszyńskim”. Z kolei w archikatedrze warszawskiej, gdzie znajduje się sarkofag z jego ciałem, każdego 28 dnia miesiąca - będą odprawiane Msze św. połączone z wykładem na temat kard. Wyszyńskiego. - Chcemy zapraszać na nie księży i biskupów z różnych diecezji w Polsce - zapowiedział kard. Nycz.

- W czasie tych 7-8 miesięcy wszyscy mamy go poznać, naśladować, przez jego wstawiennictwo modlić się do Boga - podkreślił metropolita warszawski. Jego zdaniem, jest to zadanie "praktycznie dla wszystkich diecezji w Polsce, gdyż kard. Wyszyński był Prymasem Polski i przewodniczącym Konferencji Episkopatu" choć są mu diecezje szczególnie bliskie jak: archidiecezja warszawska, diecezje warszawsko-praska i łowicka oraz archidiecezja gnieźnieńska, w których posługiwał.

Zachęcał wspólnoty kościelne, parafie i diecezje, by czas przygotowań  wykorzystały do tego, by "zbliżyć się do osoby Prymasa Tysiąclecia".

Kard. Nycz przypomniał także, że beatyfikacja Prymasa Wyszyńskiego będzie miała miejsce dokładnie 10 lat i jeden dzień po beatyfikacji bł. ks. Jerzego Popiełuszki (6 czerwca 2009 r.)

W Domu Arcybiskupów Warszawskich zaprezentowano też logo beatyfikacyjne. Zostało ono wypracowane przez zespół kreatywny portalu Stacja7, a wykonała grafik Agnieszka Kozioł. Logo przedstawia krzyżyk otoczony złota aureolą i faksymile podpisu Prymasa Wyszyńskiego.

- Naszym głównym założeniem było połączenie zarówno prostej, jak i syntetycznej, nowoczesnej formy z całym dziedzictwem postaci kard. Wyszyńskiego - wyjaśnił jego autorka.

Logo skała się z ze znaku i części typograficznej - osobistego podpisu, który zdaniem autorki jest „mocno charakterystyczny i rozpoznawalny”. - Krzyż z kolei jest znakiem, którego używał kard. Wyszyński do momentu, kiedy stał się biskupem, natomiast aureola jest symbolem zarówno zmartwychwstania, jak i świętości i beatyfikacji - powiedziała A. Kozioł.  

W związku z beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego został uruchomiony serwis beatyfikacyjny: www.prymaswyszynski.pl.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama