GN 24/2021 Archiwum

100 lat temu abp Achilles Ratti przyjął sakrę biskupią. Msza św. w archikatedrze

Liturgii przewodniczyć będzie metropolita archidiecezji mediolańskiej abp Mario Delpini.

Dokładnie w setną rocznicę święceń biskupich abp. Achillesa Rattiego - pierwszego nuncjusza apostolskiego w odrodzonej Polsce - w archikatedrze warszawskiej o godz. 19 zostanie odprawiona uroczysta Msza św.

Uroczystość wpisuje się w obchody 100. rocznicy przywrócenia relacji dyplomatycznych między Stolicą Apostolską i Polską. Z tej okazji odsłonięte zostanie popiersie papieskiego dyplomaty, późniejszego papieża Piusa XI. W uroczystości wezmą udział m.in. przedstawiciele korpusu dyplomatycznego w Polsce.

Jubileuszowa Msza św. będzie sprawowana w języku łacińskim według formularza ze święta apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Będzie jej przewodniczył abp Mario Delpini, biskup archidiecezji mediolańskiej, którą w latach 1921-1922 kierował abp Achilles Ratti. Mszę św. koncelebrować będą m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio i metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Bezpośrednio po rozpoczęciu Mszy św. zostanie odczytana modlitwa dziękczynna za dar życia i pontyfikatu papieża Piusa XI. Modlitwę tę odczyta w języku włoskim metropolita Mediolanu.

W procesji z darami ołtarza wezmą udział studenci z Akademickiego Stowarzyszenia Katolickiego „Soli Deo”. Na zakończenie Mszy św., tuż po Komunii, zgromadzeni w archikatedrze zaśpiewają uroczyste "Te Deum".

Liturgię uświetni Chór Archikatedry Warszawskiej, asystę liturgiczną zapewnią klerycy Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie.

Na zakończenie Mszy św. celebransi przejdą do kaplicy, gdzie spoczywa prymas Stefan Wyszyński, i zatrzymają się przy sarkofagu na modlitwę.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama