Nowy numer 48/2023 Archiwum

"Katolicki Komentarz do Pisma Świętego". Przystępny, rzetelny, dla każdego

Wysoko ocenił go ks. prof. Waldemar Chrostowski, poleca również biblistka dr Danuta Piekarz. Ukazał się pierwszy z 17 tomów "Katolickiego Komentarza do Pisma Świętego".

Do tych, którzy nie są biblistami, nie zajmują się egzegezą, ale chcą być bardziej świadomi swojej wiary i pogłębić lekturę Pisma Świętego, dominikańskie wydawnictwo "W drodze" kieruje nową serię wydawniczą: "Katolicki Komentarz do Pisma Świętego". Jego pierwszy tom, odnoszący się do Ewangelii św. Mateusza, zaprezentowano 13 listopada w Centrum Medialnym KAI w Warszawie.

Jak podkreślił o. Tomasz Grabowski OP, prezes wydawnictwa "W drodze", seria jest swoistym przewodnikiem po tekstach Pisma Świętego.

- To połączenie rzetelnej wiedzy naukowej na temat Biblii i żywej wiary. Nie jest to lectio divina, nie odwołuje się do własnych doświadczeń czytających. Komentując każde zdanie Pisma, ma pomóc w lepszym zrozumieniu jego treści. Przy tym napisany jest w sposób przystępny, ale nie upraszczający - podkreślił dominikanin.

Polskie wydanie komentarza jest tłumaczeniem dwóch świeckich cenionych naukowców ze Stanów Zjednoczonych: Curtisa Mitcha i Edwarda Sri. 

 - Jeden z autorów ma ośmioro dzieci, drugi dziewięcioro. Komentarz wyrósł więc w atmosferze rodzinnej i podczas jego lektury to się czuje. Podkreślenie pastoralnego wymiaru Pisma Świętego może być bardzo pomocne także dla specjalistów - mówił na prezentacji ks. prof. Waldemar Chrostowski, zaznaczając, że w Polsce nie mieliśmy dotąd komentarza napisanego przez osoby świeckie.

Dominikanie wydają "Katolicki Komentarz do Pisma Świętego". Przystępny, rzetelny, dla każdego.

Prosty i przejrzysty układ komentarza ułatwia pracę z tekstem. Po fragmencie Pisma Świętego, zamieszczono jego wyjaśnienie w oryginalnym, historycznym kontekście, jak również w podejściu uniwersalnym, aktualnym dla wszystkich chrześcijan, niezależnie od epoki. Podrozdziały "Rozważanie i zastosowanie praktyczne" ma pomóc czytelnikowi odnieść rozważane treści do codziennego życia.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy