Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Owieczki kochają w ciszy

Nie trzeba wiele. Wystarczy Dobry Pasterz z drewna, jego stado, spokój i można odkryć prawdę o Bożej miłości. Autystycznym sercem.

Nauka w szkole specjalnej odbywa się krok po kroku. Każde z dziewięciorga uczących się tu dzieci ma swojego osobistego nauczyciela.

Marta Krysiak, pedagog specjalny, pracuje z 11-letnią Izą nad umiejętnością stosowania dezodorantu.

− Zdrowe dzieci uczą się przez naśladowanie, dzieci autystyczne z niepełnosprawnością intelektualną muszą zapamiętać łańcuch zdarzeń, który niekoniecznie jest dla nich oczywisty i logiczny. W przypadku użycia środka higienicznego są to 42 czynności, które krok po kroku ćwiczymy, począwszy od otwierania drzwi i zapalania światła w łazience − wyjaśnia.

− Praca z niepełnosprawnymi dziećmi wymaga wiele cierpliwości, miłości i uwagi. Bez zakotwiczenia w Bogu mogłaby być trudna do uniesienia zarówno dla nauczycieli, jak i dla uczniów – zauważa pedagog.

Raz w tygodniu dzieci i ich opiekunowie spotykają się w szkolnej kaplicy na Eucharystii. Przed aktem pokuty ksiądz pokazuje obraz z zabrudzonym sercem, wyjaśnia, że gdy przeprosimy Pana Jezusa, serce na nowo stanie się czerwone. Niektóre dzieci przystępują do Komunii Świętej.

− Po Przeistoczeniu dzieci się uspokajają, czasami jest to moment zupełnej ciszy. Zaczynają wyczuwać Bożą obecność. Po Mszy św. nie wybiegają od razu z kaplicy, ale zostają na chwilę adoracji – mówi pani dyrektor.

Skupienie panuje także podczas „lekcji ciszy”, od której zaczyna się katecheza.

− Przekazuję dzieciom zapaloną święcę i zwracając się do każdgo, mówię: „Jezus cię kocha, posłuchaj w ciszy, co mówi w twoim sercu” – wyjaśnia M. Łubowicz.

Efekty katechetycznej pracy nierzadko są wzruszające.

− Pamiętam chłopca, który siedział wpatrzony w krzyż. Powiedziałam mu, że to Pan Jezus. A on położył rękę na swoim sercu i spontanicznie powiedział: „kocha”. I o to przecież chodziło.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy