„Dlaczego »Prymas Tysiąclecia«?” – pod tym tytułem 21 listopada odbyła się pierwsza debata z cyklu „Myśląc z Wyszyńskim”. Archidiecezja rozpoczęła przygotowania do beatyfikacji.
Ewa K. Czaczkowska, autorka biografii kard. Wyszyńskiego, zwróciła z kolei uwagę na to, że prymas oprócz bycia charyzmatycznym przywódcą miał także wizję prowadzenia Kościoła w czasach totalitaryzmu i budowania relacji między Kościołem a narodem.
Wskazała także na mniej znane zasługi prymasa, jak zbudowanie lobby, które doprowadziło do wyboru Karola Wojtyły na papieża, scalenie Ziem Zachodnich z macierzą czy rolę prymasa w tworzeniu listu biskupów polskich do niemieckich.
Profesor Jan Żaryn położył akcent na rolę kard. Wyszyńskiego w ponownym związaniu dziedzictwa narodowego z katolicyzmem, które w systemie komunistycznym zostało poddane totalnej destrukcji.
Wyjaśnił, że prymas mógł tego wszystkiego dokonać nie tylko dlatego, że sam był po prostu wielki. Przyczyniły się do tego społeczne encykliki papieży, na tle których formowało się jego kapłaństwo.
Debaty z cyklu „Myśląc z Wyszyńskim” są poświęcone nauczaniu kard. Stefana Wyszyńskiego. Spotkania mają charakter otwarty i będą odbywały się z udziałem ekspertów, historyków i biografów w każdy trzeci czwartek miesiąca, od listopada do maja 2020 roku.
Tematy spotkań
Grudzień 2019 − „Rodzina. Wyzwania i szanse współczesnej rodziny” Styczeń 2020 − „Prawda antropologiczna: mężczyzną i kobietą zrodził ich” Luty 2020 − „Czas to miłość. Społeczna krucjata miłości” Marzec 2020 − „Praca – przymus czy szansa?” Kwiecień 2020 − „W służbie dobra wspólnego. Polityka, naród, państwo” Maj 2020 − „Nigdy jeden przeciw drugiemu. Kard. Karol Wojtyła i prymas Stefan Wyszyński – komplementarność charyzmatów”
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się