Nowy numer 25/2021 Archiwum

Potrzeba w Kościele wspólnot na wzór "szkoły Jana Chrzciciela"

Kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, zaapelował o tworzenie w parafiach wspólnot, które będą pomagały ludziom poszukującym i zagubionym umocnić się w wierze.

Tak, jak co roku, duchowni archidiecezji warszawskiej spotkali się w przeddzień Adwentu na Ogólnodiecezjalnej Pielgrzymce Duchowieństwa do Świątyni Opatrzności Bożej, by modlić się za warszawski Kościół.

Słowo do kapłanów skierował kard. Nycz, metropolita warszawski. Następnie ks. Wojciech Węgrzyniak wygłosił wykład "Obecność i działanie Jezusa w Eucharystii - spojrzenie Ewangelią wg św. Jana", z kolei ks. prał. Andrzej Gałka mówił o naśladowaniu Jezusa Chrystusa w życiu i posłudze kard. Stefana Wyszyńskiego.

W południe została odprawiona Msza św., której przewodniczył kard. Nycz. W homilii, powołując się na Jana Chrzciciela, który stworzył "szkołę" przygotowującą ludzi ówczesnego świata na spotkanie z Chrystusem, oraz św. Andrzeja, który przyprowadził swojego brata do Mesjasza, wskazał główne zadania duszpasterskie na kolejny rok.

Metropolita warszawski, nawiązując do trzyletniego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce, który realizowany będzie pod hasłem: "Eucharystia daje życie", zachęcił kapłanów do wniknięcia w jej tajemnicę.

Kardynał zwrócił uwagę na potrzebę tworzenia w parafiach wspólnot - na wzór "szkoły" Jana Chrzciciela - które będą miejscem wzrastania dla osób zagubionych w wierze, poszukujących. Zaznaczył, że nie da się przyprowadzić osoby prosto do stołu Eucharystii czy sakramentu spowiedzi, bez wcześniejszego przygotowania w wierze.

Dodał, że zadaniem apostolskim, a zwłaszcza ewangelizacyjnym, jest podejmowanie trudu przyprowadzania do Jezusa "ciągle i wobec wszystkich". - Jest to zadanie współczesnego świata - powiedział kardynał.

Zachęcił także księży, by w ramach duchowego przygotowania do beatyfikacji i zaraz po odkrywali istotę świętości kard. Wyszyńskiego, jego miłości do Kościoła oraz troski o zbawienie każdego człowieka. - Trzeba na nowo odkryć kard. Wyszyńskiego - zaapelował.

Do udziału w pielgrzymce zaproszeni byli wszyscy kapłani diecezjalni i zakonni oraz diakoni archidiecezji warszawskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama