Święta Rodzina ze Sfinksem, wśród kaktusów, w łodzi i brodząca w śniegu. Ponad 260 pocztówek poświęconych Jezusowi, Maryi i św. Józefowi oraz ich ucieczce do Egiptu można oglądać do 8 stycznia w Mazowieckim Instytucie Kultury.
W Sali Elektorskiej Mazowieckiego Instytutu Kultury (ul. Elektoralna 12) Marian Sołobodowski pokazuje pokaźny wybór widokówek z całego świata od XIX wieku po czasy współczesne. Wśród reprodukowanych kartek świątecznych można zobaczyć ważne miejsca oraz wydarzenia przedstawiające fragment historii biblijnej w wyobrażeniu wielu znanych artystów.
- Nie jest łatwo być na obczyźnie. Dlatego kontemplując scenę ucieczki Świętej Rodziny do Egiptu, łączymy się z trudem i cierpieniem wielu ludzi - podkreślał obecny na wernisażu wystawy o. Jacek Gniadek, werbista.
Marian Sołobodowski, z zawodu prawnik i dyplomowany menedżer kultury, z zamiłowania animator kultury, kolekcjoner sztuki ludowej i społecznik, zbieraniem pocztówek zajął się kilka lat temu. Dziś jego kolekcja liczy ok. 5 tys. kartek, także z kolędnikami, szopkami, tradycjami wielkanocnymi i bożonarodzeniowymi oraz pokłonem Trzech Króli.
- Pocztówka artystyczna przez ponad sto lat była wyraźnie obecna w polskiej kulturze - mówi Marian Sołobodowski, przypominając, że pierwsza kartka pocztowa weszła do obiegu 1 października 1869 r. na terenie Austro-Węgier.
Patronat nad wystawą w Mazowieckim Instytucie Kultury objął biskup Michał Janocha.