Nowy numer 48/2020 Archiwum

Błogosławiony Popiełuszko i aborter. Szpital Bielański z kontrowersyjnym logo

Nowe logo ma kojarzyć się z nowoczesnością i innowacyjnością. Tymczasem kontrowersje budzi symbolika.

Nowe logo to umieszczona na białym tle szaro-zielona róża i szary napis: "Szpital Bielański”. W zamyśle twórców ma kojarzyć się z nowoczesnością i innowacyjnością. Tymczasem bielańska placówka w całym kraju znana jest z niechlubnego procederu przeprowadzania aborcji. Szacuje się, że wykonywanych jest tam 10 proc. terminacji ciąż w kraju. Przed szpitalem, w ramach protestu, wielokrotnie stacjonował antyaborcyjny samochód Fundacji "Pro - Prawo do Życia" z wizerunkiem abortowanych dzieci.

Nowe logo samo w sobie także budzi wiele kontrowersji. Symbol róży z jednej strony nawiązuje do zdjęcia z różą patrona szpitala - bł. ks. Jerzego Popiełuszki, męczennika i obrońcy życia, z drugiej ma odniesienie do kontrowersyjnej postaci prof. Romualda Dębskiego, ordynatora oddziału ginekologicznego placówki, znanego abortera.

"Ważnym argumentem była także postać zasłużonego dla placówki prof. Romualda Dębskiego i stworzonej przez niego akcji społecznej matek, której symbolem jest biała róża" - czytamy w informacji prasowej na stronie internetowej Urzędu Miasta.

Profesor Dębski publicznie bronił prawa kobiet do legalnej aborcji i zabiegi te w bielańskim szpitalu wykonywał. W 2017 r. Fundacja "Pro - Prawo do Życia", ze względu na aborcyjną działalność, "uhonorowała" prof. Dębskiego tytułem "Heroda Roku".

Z kolei kolor biały - symbolizujący niewinność - nawiązuje do nazwy dzielnicy, która swój początek bierze do sprowadzonego tu w XVII w. zakonu kamedułów. Ze względu na kolor habitu zakonnicy nazywani byli w tamtych czasach "bielanami" lub "bielakami".

Nowe logo zastąpi dotychczasowe - krzyż ze stylizowaną literą B. Zmiana wizerunku ma związek z obchodzonym w tym roku 60-leciem istnienia placówki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama