Nowy numer 03/2020 Archiwum

Błogosławiony Popiełuszko i aborter. Szpital Bielański z kontrowersyjnym logo

Nowe logo ma kojarzyć się z nowoczesnością i innowacyjnością. Tymczasem kontrowersje budzi symbolika.

Nowe logo to umieszczona na białym tle szaro-zielona róża i szary napis: "Szpital Bielański”. W zamyśle twórców ma kojarzyć się z nowoczesnością i innowacyjnością. Tymczasem bielańska placówka w całym kraju znana jest z niechlubnego procederu przeprowadzania aborcji. Szacuje się, że wykonywanych jest tam 10 proc. terminacji ciąż w kraju. Przed szpitalem, w ramach protestu, wielokrotnie stacjonował antyaborcyjny samochód Fundacji "Pro - Prawo do Życia" z wizerunkiem abortowanych dzieci.

Nowe logo samo w sobie także budzi wiele kontrowersji. Symbol róży z jednej strony nawiązuje do zdjęcia z różą patrona szpitala - bł. ks. Jerzego Popiełuszki, męczennika i obrońcy życia, z drugiej ma odniesienie do kontrowersyjnej postaci prof. Romualda Dębskiego, ordynatora oddziału ginekologicznego placówki, znanego abortera.

"Ważnym argumentem była także postać zasłużonego dla placówki prof. Romualda Dębskiego i stworzonej przez niego akcji społecznej matek, której symbolem jest biała róża" - czytamy w informacji prasowej na stronie internetowej Urzędu Miasta.

Profesor Dębski publicznie bronił prawa kobiet do legalnej aborcji i zabiegi te w bielańskim szpitalu wykonywał. W 2017 r. Fundacja "Pro - Prawo do Życia", ze względu na aborcyjną działalność, "uhonorowała" prof. Dębskiego tytułem "Heroda Roku".

Z kolei kolor biały - symbolizujący niewinność - nawiązuje do nazwy dzielnicy, która swój początek bierze do sprowadzonego tu w XVII w. zakonu kamedułów. Ze względu na kolor habitu zakonnicy nazywani byli w tamtych czasach "bielanami" lub "bielakami".

Nowe logo zastąpi dotychczasowe - krzyż ze stylizowaną literą B. Zmiana wizerunku ma związek z obchodzonym w tym roku 60-leciem istnienia placówki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Tomaszszcz
  07.01.2020 19:28
  Aborcja- morderstwo zamiast adopcji ! Lekarz morderca! Niewinnych dzieci! Zabić niz dac dzieciom zycie i przez adopcję kochającą rodzinę! Kim trzeba byc aby zamordowac dzieci? Ktore mogly żyć !
  doceń 0
 • Maya77
  19.01.2020 15:08
  Dotychczasowe logo Szpitala Bielańskiego powstało z inicjatywy Samorządu Mieszkańców "Stare Bielany"i zostało zaprojektowane pro bono w końcu lat 90-ych przez światowej sławy polskiego artystę grafika pracującego w USA p. ROMANA DUSZKA ( projektant m.in.logo linii lotniczych LOT ) Piękne, proste i z przesłaniem świętości. Proszę podać kto zadecydował o zmianie logo Szpitala Bielańskiego? Komu przeszkadza KRZYŻ?
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama