- Obecnie czekamy na pozwolenie na budowę z Urzędu Miasta Warszawy - powiedział bp Romuald Kamiński. Biskup diecezji warszawko-praskiej podczas spotkania z dziennikarzami przedstawił plany na 2020 rok.
Biskup warszawsko-praski wskazał na ważne, przypadające w 2020 r. wydarzenia, do których przygotowuje się diecezja. To m.in.: 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II, beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i obchody 100. rocznicy Cudu nad Wisłą.
W Choszczówce obok siedziby Instytutu Prymasowskiego planowana jest budowa sanktuarium Stefana kardynała Wyszyńskiego. - Obecnie czekamy na pozwolenie na budowę z Urzędu Miasta Warszawy - powiedział bp Kamiński. Biskup podkreślił, że nowe sanktuarium ma nie tylko upamiętnić prymasa Wyszyńskiego, ale służyć jako miejsce formacji małżeństw i młodzieży. Sanktuarium ma zostać wzniesione na działce przyległej do terenu Instytutu Prymasowskiego, która jest darem osób prywatnych.
Tymczasem, w ramach przygotowania do beatyfikacji, w parafiach trwa nowenna - każdego miesiąca rozważane są teksty Jasnogórskich Ślubów Narodu.
Kolejnym wydarzeniem, które w 2020 r. czeka diecezję są obchody 100. rocznicy zwycięskiej bitwy w 1920 r. zwanej Cudem nad Wisłą. Bp Kamiński wyraził ubolewanie, że w relacjach historyków i innych opracowaniach wciąż mało podkreśla się rolę Matki Bożej Łaskawej, patronki Warszawy.
W związku z tym na terenie nowo powstającego sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie, przy trasie S8, na 5-metrowym cokole, stanie 3-metrowa figura Matki Bożej Łaskawej. - Przez wiele lat Bitwa Warszawska i miejsce Matki Bożej w tym wydarzeniu były nieobecne w przestrzeni publicznej. Inicjatywa wotum wdzięczności w Radzyminie jest symbolem przywracania pamięci o Cudzie nad Wisłą - powiedział.
Poświęcenie figury odbędzie się 16 sierpnia. Kolejnego dnia obchody odbędą się w Mińsku Mazowieckim. - Natomiast, jeśli chodzi o szczegóły wydarzeń związanych z obchodami 14 i 15 sierpnia na terenie Ossowa i Radzymina, to czekamy na decyzje władz państwowych - poinformował biskup warszawsko-praski.
Podczas spotkania z dziennikarzami biskup podsumował także 2019 r., w którym było wiele "napięć, które nie ułatwiały skuteczności i błogosławionej posługi". Biskup podkreśli jednak, że "jako duszpasterz miał zdecydowanie więcej powodów do radości". W diecezji warszawsko-praskiej trwa Synod Młodych, a dowodem na duże zainteresowanie jego pracami jest wypełnienie anonimowej ankiety przez 1072 osoby. Kolejnym powodem do radości są dynamicznie rozwijające się wspólnoty: Domowego Kościoła i ruch ekip Notre-Dame. - To pokazuje, że jest ogromne zapotrzebowanie na duchowość małżeńską - powiedział biskup.
Podczas spotkania biskup omówił także statystyki dotyczące praktykowania wiary w diecezji: w ostatnich latach liczba osób uczęszczających na niedzielną Mszę św. utrzymuje się na poziomie ponad 30 proc. ogółu wiernych.