Psalmy zapisane na ikonach

Unikatową wystawę ponad 60 ikon "Psalmy" od 1 lutego do 31 marca można oglądać w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Wernisaż 31 stycznia o godz. 18.30.

Ikony postawały podczas dwutygodniowych XI Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów w Nowicy. Pracowało nad nimi 50 artystów m.in.: absolwentów i profesorów Katedry Sztuki Sakralnej Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk, a także wykładowcy z krakowskiej, łódzkiej i wrocławskiej ASP.

To już trzecia wystawa w stolicy prezentująca efekt warsztatów. Tym razem artyści sięgnęli po mało popularny w sztuce sakralnej motyw psalmów.

"Jesteśmy przekonani, ze ich pradawne teksty nie utraciły nic ze swojej aktualności. I tak zaczęliśmy odkrywać, każdy z malarzy dla siebie, tę niezwykłą, bezpośrednią formę rozmowy, w której wyraża się i uwielbienie Boga, i pragnienie spotkania z Nim, radość i ból, strach i zawierzenie Bożej Opatrzności” - wyjaśniają w zaproszeniu na wystawę "Psalmy” jej kuratorzy: dr Katarzyna Jakubowska-Krawczyk, Konstantyn Markovych i Mateusz Sora.

W efekcie powstała niezwykła wystawa ikon - świadectw wiary. - Każda z tych prac jest wyrazem osobistego doświadczenia wiary. Ludzi nie interesują dziś dysputy teologiczne, ale świadkowie, którzy pokażą, że można dziś żyć Ewangelią - mówi M. Sora, kurator.

Psalmy zapisane na ikonach   Ikona "Mądrość Boża" (Ps 84) Konstantyna Markovycha. Agata Ślusarczyk /Foto Gość

Prace to przede wszystkim osobista interpretacja poszczególnych fragmentów psalmów. Na wystawie można zobaczyć ikony, które w sposób symboliczny przedstawiają m.in.: wołanie z otchłani o ratunek do Boga, zagubienie człowieka w labiryncie życia i nadzieję, jaką daje Bóg, opowieść o Stwórcy, który troszczy się o najmniejsze stworzenia, wielkość Boga, który objawia się w burzy, a także wołanie o poznanie dróg Pańskich i ukazanie Bożego oblicza.

Wśród ikon są także awangardowe prace, jak choćby wykorzystująca elementy zardzewiałego metalu dominikanina Tomasza Białka "Wprowadź mnie Panie na skałę zbyt dla mnie wysoką” (Ps 61), malowana na szkle praca Oksany Romaniv-Triska "Hołd składajcie Synowi, aby nie rozgniewał się i abyście nie zagubili drogi” (Ps 2,12), czy przedstawiająca w formie facebookowego profilu osamotnienie i prośbę do Boga o ratunek praca "Psalm 102”.

Prace artystów ilustrują także modlitwę Mojżesza, przedstawiają Boga, jako Dobrego Pasterza czy proroka Dawida w otoczeniu Mądrości i Proroctwa. Pod każdą ikoną znajduje się fragment z Psałterza Romana Brandstaettera.

Do tej pory wystawa „Psalmy” prezentowana była w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu, Muzeum Narodowym im. A. Szeptyckiego we Lwowie oraz w Kijowie w Muzeum Książki i Drukarstwa. Po ekspozycji w Warszawie planowane są wystawy w Mińsku, Rzeszowie i Supraślu.

Wystawę można oglądać do 15 marca w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej wt. - pt. 12.00-17.00; sob. - nd. 12.00-16.00. Wernisaż wystawy odbędzie się 31 stycznia o godz 18.30 w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej przy ul. Dziekania 1.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..