W świątyni św. Anny znajduje się najstarsza w Warszawie i najprawdo-podobniej na całym Mazowszu kopia cudownego wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. Odnaleźli ją przypadkiem konserwatorzy z ASP.
Zespół konserwatorski z Akademii Sztuk Pięknych od dwóch lat prowadzi w kościele akademickim św. Anny projekt badawczy, którego celem jest kompleksowe zbadanie i opracowanie monograficzne wszystkich obrazów ołtarzowych i fundacyjnych znajdujących się w świątyni.
– Są 23 obrazy, wydawało się, że o wszystkich wszystko już wiemy. Byliśmy zaskoczeni, gdyż okazało się, że malowideł jest znacznie więcej. Znajdowały się w zasuwach ołtarza lub ukryte za nimi – wyjaśnia prof. Anna Potocka z Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP, kierownik zespołu badawczego.
Największym zaskoczeniem dla konserwatorów było odnalezienie obrazu Matki Bożej Częstochowskiej – jednego z najstarszych i najbardziej rozpowszechnionych wizerunków. Obraz znajdował się za ołtarzem dedykowanym Najświętszej Maryi Pannie, z lewej strony kościoła.
– Na co dzień nie było do niego dojścia. Dopiero demontując kolejne obrazy znajdujące się w ołtarzu, natknęliśmy się na malowidło. Obraz odwrócony był licem do ściany, tak że widoczne były tylko deski. Początkowo myśleliśmy, że jest to konstrukcja przygotowana przez robotników na czas remontów jako podest rusztowania. Nie przyszło nam nawet na myśl, że może to być obraz – wspomina.