Nowy numer 21/2020 Archiwum

Księgozbiór po zmarłym powstańcu na śmietniku

Przed mieszkaniem śp. Eugeniusza Tyrajskiego „Sęka” w kontenerze na śmieci znalazła się jego olbrzymia biblioteka. Zareagowali internauci.

Miejski przewodnik, mieszkaniec Mokotowa Franciszek Bojańczyk w drodze do domu zobaczył na ul. Belwederskiej wystawiony na chodniku duży kontener po brzegi wypełniony książkami. Pozycje nowsze i stare – w większości o Powstaniu Warszawskim i Warszawie.

Zrobił zdjęcie i zamieścił je na Facebooku. Internauci od razu ustalili, że księgozbiór mógł należeć do zamieszkałego pod tym adresem Eugeniusza Tyrajskiego „Sęka”, wiceprezesa Związku Powstańców Warszawskich, który zmarł pod koniec grudnia ubiegłego roku, oraz jego żony Teresy Kuklińskiej ps. „Basia”. „Wiadomo, rodzina opróżnia mieszkanie”, „Jak tak można, to barbarzyństwo, wystarczyło te książki rozdać”, „Tak książki traktować, jak śmieci, to grzech ciężki!”, „Nasza historia na śmietniku!” – grzmieli internauci. Pojawili się na Belwederskiej z torbami i workami, ratując, co się dało. Jednak nie wszystko udało im się przechwycić, bo śmieciarka kontener zabrała. Rodzina powstańca poinformowała, że porządkując jego dawne mieszkanie, zrobiła staranną kwerendę i zachowała cenne pamiątki, dokumenty oraz książki. Zatrzymała je także z myślą o tym, żeby kiedyś przekazać ich część do Muzeum Powstania Warszawskiego. Jak wyjaśniła, do kontenera wyrzuciła dublety tych książek, które już ma, oraz pozycje wysokonakładowe, goszczące w wielu domowych biblioteczkach.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama