Dezynfekcja konfesjonałów, możliwość uczestniczenia w transmisji Mszy św., przyjęcie Komunii św. na rękę... A przede wszystkim modlitwa. Biskupi warszawskich diecezji wydali postanowienia.
W związku pandemią koronawirusa obradująca dziś w Warszawie Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski rekomendowała biskupom zastosowanie szczególnych środków ostrożności, żeby chronić zdrowie i życie wiernych. Biskupi obu warszawskich diecezji wydali szczegółowe zalecenia i postanowienia.
Biskup Romuald Kamiński zachęca, żeby osoby w podeszłym wieku, chore lub z objawami choroby pozostały w domu i uczestniczyły w niedzielnej Mszy św. poprzez transmisje telewizyjne i radiowe.
"Przypominamy o możliwości przyjmowania Komunii Świętej w dwojaki sposób: do ust lub na rękę (w drugim przypadku kapłani powinni pouczyć, w jaki sposób układamy ręce do godnego przyjęcia i poinformować o konieczności spożycia Ciała Pańskiego przy kapłanie; gdy udziela kilku kapłanów przynajmniej jeden z nich powinien udzielać tylko na rękę)" - pisze biskup warszawsko-praski. Dodaje, że kapłani i szafarze nadzwyczajni powinni zdezynfekować ręce bezpośrednio przed udzielaniem Komunii św.
W czasie Mszy św. znak pokoju należy przekazywać sobie przez skinienie głową, a nie przez podanie ręki. Podobnie w czasie adoracji krzyża czy oddawania czci relikwiom, należy to wykonać skinieniem głowy, a nie ucałowaniem.
Biskup zobowiązuje do dezynfekcji kratek konfesjonałów zabezpieczonych folią i utrzymywaniu w czystości kropielnic i parametrów liturgicznych. Zdecydował też o przełożeniu na późniejszy czas wszystkich spotkań parafialnych (spotkania formacyjne lub organizacyjne grup, szkolenia, wykłady, konferencje itp.), poza programowymi nabożeństwami liturgicznymi.
Polecił też, żeby w najbliższą niedzielę na zakończenie wszystkich Mszy św. odprawianych w diecezji warszawsko-praskiej odśpiewać w postawie klęczącej suplikację.