GN 2/2021 Archiwum

Pani Łaskawa, miej w opiece Warszawę i całą Polskę

Biskupi warszawsko-prascy zawierzyli wszystkich Matce Bożej Łaskawej, patronce stolicy i strażniczce Polski. Już wiele razy ratowała nas w nieszczęściu.

Kopię obrazu Matki Bożej Łaskawej do kaplicy domu biskupów diecezji warszawsko-praskiej przynieśli przedstawiciele inicjatywy Męski Różaniec oraz wspólnot: Mężczyźni św. Jana Pawła II, Żołnierze Chrystusa, a także przedstawiciele Sodalicji Mariańskich z sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i Adopcji Dziecka Poczętego.

MODLITWA RÓŻAŃCOWA ONLINE (NIEDZIELA 20.30).
Salve NET

Przed obrazem czczonej w Warszawie Matki Bożej łamiącej strzały wierni modlili się podczas zarazy w 1652 r. W dowód wdzięczności Rada Miasta ogłosiła Matkę Bożą Łaskawą patronką Warszawy. Po raz drugi Matka Boża Łaskawa interweniowała w 1920 r., gdy objawiła się na niebie atakującym stolicę bolszewikom, co uwiecznił na obrazie Cud nad Wisłą Jerzy Kossak. Ci w panice uciekali z pola walki w Ossowie.

Wizerunek Najświętszej Maryi Panny przywiózł z Rzymu w 1651 roku abp Jan de Torres, nuncjusz papieża Innocentego X, i ofiarował Janowi Kazimierzowi, a król z kolei - warszawskim pijarom. Obraz stał się przedmiotem powszechnego w Warszawie kultu. Po umieszczeniu go w kościele Świętych Prima i Felicjana przy ul. Długiej (obecnie katedra polowa), 24 marca 1651 r. nuncjusz w obecności pary królewskiej pobłogosławił złotą koronę, dar miasta Warszawy, i nałożył na głowę NMP. Była to pierwsza w Polsce koronacja maryjnego obrazu. O sześćdziesiąt sześć lat uprzedziła ona koronację jasnogórskiej Czarnej Madonny.

Teraz obraz Matki Bożej Łaskawej towarzyszyć będzie biskupowi Romualdowi Kamińskiemu i biskupowi Markowi Solarczykowi oraz wszystkim łączącym się z nimi o godz. 20.30 na wspólnym Różańcu transmitowanym przez telewizję internetową Salve.NET do czasu ustania epidemii koronawirusa. Różaniec w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia z kaplicy domu biskupów prowadzić będzie biskup Romuald Kamiński.

Matka Boża Łaskawa - akt zawierzenia (bp Romuald Kamiński).
Salve NET

Biskup Romuald Kamiński zawierzył Matce Bożej Łaskawej, patronce Warszawy i strażniczce Polski wszystkich zagrożonych epidemią koronawirusa:

"Matko Słowa Wcielonego, Pani Łaskawa, miej w opiece Warszawę, jej mieszkańców i całą naszą ojczyznę! Strzeż obecności Twojego Syna w sercach wszystkich ochrzczonych, aby pamiętali zawsze o swej godności ludzi odkupionych krwią Chrystusa, wezwanych do ufności Bogu i do służenia z miłością człowiekowi. Wypraszaj, Maryjo, Twojemu ludowi wytrwałość, której potrzebuje, aby mógł pełnić wolę Ojca niebieskiego i dostąpić spełnienia obiet­nicy zbawienia. Niech pod Twoją opieką ziarno świętości, tak bogato posiane na polskiej ziemi, stale się rozwija, ożywiane łaską Ducha Świętego, i wydaje obfite owoce w kolejnych pokoleniach. Amen".

Tę samą modlitwę odmówił 13 czerwca 1999 r. Jan Paweł II, który dwukrotnie jako papież nawiedzał sanktuarium na Starym Mieście.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama