Nowy numer 22/2020 Archiwum

Co z Komunią św. w pierwszy piątek i pierwszą sobotę miesiąca?

Komunię św. możesz przyjąć w kościele także poza Mszą św. oraz na sposób duchowy.

Zbliża się pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Wiele osób pamięta o prośbach Jezusa i Maryi i w te dni wynagradza Im zniewagi doznawane od ludzi, przystępując do sakramentu pojednania, przyjmując w tej intencji Komunię św. i modląc się.

Ale jak spełnić te warunki w sytuacji epidemii i zastosowanych w związku z nią obostrzeń, kiedy do kościoła może wejść równocześnie tylko 5 osób?

Jeżeli jesteś w stanie łaski uświęcającej, możesz pójść do kościoła i po prostu poprosić kapłana o udzielenie Komunii św. poza Mszą św. (jeśli otrzymasz ją w niedzielę, spełniając niedzielny obowiązek możesz wysłuchać Mszy św. w telewizji, radiu czy internecie; w dni powszednie nie ma tego obowiązku). Wiele kościołów wyznaczyło godziny udzielania Komunii św. poza Eucharystią.

- To dopuszczalna praktyka w Kościele, stosowana w uzasadnionych przypadkach. Jest powszechna na przykład w szpitalach, gdy kapłan udziela chorym Komunii św. w salach, a nie podczas Mszy św. w szpitalnej kaplicy. Teraz mamy uzasadnione powody, żeby ją stosować, ponieważ w Eucharystii w kościele może uczestniczyć wąska liczba osób - wyjaśnia ks. dr Bartłomiej Pergoł.

- Jeśli przystępujemy do spowiedzi, powiedzmy od razu kapłanowi, że chcielibyśmy przyjąć Komunię św. Kiedy ją otrzymamy, nie zostawajmy w kościele, ale zróbmy miejsce innym, którzy też chcieliby przyjąć Ciało Pańskie. Możemy pomodlić się już w domu - dodaje.

Jeżeli z powodu pracy, kwarantanny, choroby lub obawy przed zakażeniem się koronawirusem nie możemy pójść do kościoła, Komunię św. możemy przyjąć na sposób duchowy (pod warunkiem, że jesteśmy w łasce uświęcającej).

O tym, czym jest Komunia duchowa, mówi dominikanin o. Janusz Pyda.

CZYM JEST KOMUNIA ŚWIĘTA DUCHOWA? | o. Janusz Pyda OP
Dominikanie.pl
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Anonim (konto usunięte)
  02.04.2020 22:22
  "Jeżeli jesteś w stanie łaski uświęcającej, możesz pójść do kościoła i po prostu poprosić kapłana o udzielenie Komunii św. poza Mszą św. (jeśli otrzymasz ją w niedzielę, spełniając niedzielny obowiązek" -------------> jaki niedzielny obowiązek? Nie rozumiem...
  doceń 3
 • Anonim (konto usunięte)
  02.04.2020 22:26
  "Jeżeli z powodu pracy, kwarantanny, choroby lub obawy przed zakażeniem się koronawirusem nie możemy pójść do kościoła" ---------> kochana p. Joanno, nie wiem gdzie pani żyje, chyba gdzies na uboczu, ale są diecezje gdzie do kościoła nie wejście nawet 5 osób, msze są bez ludzi, a żeby otrzymać Komunię Świętą trzeba naprawdę kombinować. W dobie mandaty za niepotrzebne jazdy to dość ryzykowne aby przemierzać diecezję wzdłuż i wszerz. ------ "Teraz mamy uzasadnione powody, żeby ją stosować, ponieważ w Eucharystii w kościele może uczestniczyć wąska liczba osób - wyjaśnia ks. dr Bartłomiej Pergoł." NIE MOŻE UCZESTNICZYĆ WĄSKA LICZBA OSÓB, pozdrawiamy z archidiecezji katowickiej gdzie pozamykano drzwi kościołów nawet dla tej biednej piątki...
  doceń 3
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama