Nowy numer 22/2020 Archiwum

Bp Michał Janocha: To my jesteśmy Jerozolimą, to w nas ma się dokonać pascha Jezusa

W Niedzielę Palmową bp Michał Janocha przewodniczył Mszy św. w kościele seminaryjnym w Warszawie.

Msza św. była transmitowana z kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i świętego Józefa Oblubieńca w Warszawie.

Czytania liturgiczne przypominają dziś wjazd Jezusa do Jerozolimy oraz Jego późniejszą mękę i śmierć na krzyżu, opisane w Ewangelii według św. Mateusza.

Nawiązując do nich biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej mówił w krótkiej homilii:  - Tłumy się radowały, widziały w Jezusie proroka, uzdrowiciela, cudotwórcę, niektórzy widzieli w nim mesjasza. Śpiewały psalmy pełne radości. Tylko Jezus był smutny, bo wiedział, że to Jego ostatnia pascha. Wiedział, że wielu z nich, którzy teraz krzyczą na Jego cześć, już za parę dni będzie krzyczało: "Na krzyż z Nim!". To jest prawda o nas.

Biskup zaznaczył, że w tym czasie epidemii i przymusowej kwarantanny, gdy większość nie może przyjść do kościoła i uczestniczyć w obchodach Wielkiego Tygodnia na sposób sakramentalny, jesteśmy zaproszeni do przeżywania ich bardziej osobiście.

- Możemy jakoś na nowy sposób i głębiej doświadczyć, że Kościołem jest nasz dom, nasza rodzina. Możemy doświadczyć na nowy sposób, być może wcześniej nam nieznany, że to my jesteśmy Jerozolimą, do której Jezus wjeżdża na paschę, to my jesteśmy wieczernikiem, drogą krzyżową i Golgotą, i grobem. Że to w nas ma się dokonać pascha Jezusa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama