Nowy numer 21/2020 Archiwum

W Wielki Piątek modlono się za dotkniętych pandemią

Biskup Marek Solarczyk sprawował liturgię Wielkiego Piątku w bazylice katedralnej na Pradze.

W pustej bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana w Warszawie bp Marek Solarczyk sprawował liturgię Wielkiego Piątku. 

Po liturgii słowa, która obejmowała też opis męki Pańskiej według św. Jana Ewangelisty, biskup wygłosił krótką homilię. 

- Wsłuchując się w ten opis, w pustej katedrze - pustej ciałem, ale wierzę, że wypełnionej, przepełnionej duchem - staniemy pod krzyżem Jezusa Chrystusa. Nie będziemy szli w tłumie do znaku krzyża, czekając na swoją kolej, aby adorować Ukrzyżowanego. Bo tak naprawdę każdy z nas dzisiaj w mojej osobie stanie przy krzyżu Jezusa Chrystusa. I zapadnie cisza świata, ale ufam - nie duszy. Cisza, w której najpełniej przemawia Bóg - mówił bp Marek Solarczyk.  

Biskup przypomniał, że w Wielki Piątek rozpoczyna się Nowenna do Miłosierdzia Bożego, podyktowana św. s. Faustynie przez Pana Jezusa. Prosił On, żeby w pierwszym dniu Nowenny przyprowadzać do niego na modlitwie całą ludzkość, a szczególnie tych, którzy żyją w grzechach, żeby doświadczyli miłosierdzia.

- Stojąc pod krzyżem, weźmy i innych. Weźmy tych, którzy żyją obok nas; tych, dla których ten czas jest trudny, bardzo trudny. Zabierzmy tych, którzy nie zauważają krzyża, ale niech nasza wiara, miłości, ufność stanie się drogą ich wiary, miłości i ufności, jaką złożą w Bogu - prosił bp Marek Solarczyk.

Do intencji modlitwy powszechnej dołączono w tym roku także tę za dotkniętych epidemią koronawirusa.

- Wszechmogący, wieczny Boże, Ty panujesz nad stworzeniami i prowadzisz je do zbawienia. Spraw, aby w czasie panującej pandemii Pascha Twojego Syna przeprowadziła chorych przez czas ciemności i cierpienia, była siłą dla posługujących i  nadzieją zmartwychwstania dla zmarłych - modlił się biskup.

W Wigilię Paschalną, 11 kwietnia o godz. 20 bp Romuald Kamiński odprawi Mszę św. w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana. Wcześniej, o godz. 19, bp. Marek Solarczyk będzie przewodniczył Mszy św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starej Miłośnie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama