Nowy Numer 16/2024 Archiwum

W Warszawie rusza pilotażowy program do nauki online

Na razie z cyfrowej platformy będzie korzystało pilotażowo 20 szkół. We wszystkich warszawskich szkołach program ma zostać wdrożony do końca czerwca.

Program dający uczniom i nauczycielom nowe narzędzia do pracy zdalnej powstaje we współpracy z firmą Microsoft i będzie wdrażany w kilku etapach. - Pierwszy rozpoczyna się już za kilka dni, obejmie 20 szkół z pięciu dzielnic - powiedział na konferencji prasowej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Będą to szkoły z Pragi-Południe, Targówka, Ursynowa, Wawra i Żoliborza. - Pilotaż obejmie 13 tys. uczniów i ok. 1,3 tys. nauczycieli - zaznaczył prezydent. Jak dodał, program zakłada włączenie w ten system wszystkich warszawskich szkół i pozostałych placówek. - Miejmy nadzieję, że to wszystko się wydarzy do końca czerwca 2021 r. - powiedział.

Władze miasta zakładają, że młodzież rozpocznie pracę na tym narzędziu już 1 września.

Wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska podkreśliła, że prace nad programem trwały długo i jest on największym tego typu programem w Polsce. - Przygotowywaliśmy się niemal dwa lata do uruchomienia platformy cyfrowej - powiedziała.

Jak zaznaczyła, program wdrażać będzie firma Microsoft. - Microsoft Office 365 połączy przede wszystkim pocztę elektroniczną z e-dziennikiem, z arkuszem organizacji pracy szkoły i z systemami rekrutacji - wyliczała. Jak dodała, szczególne znaczenie, zwłaszcza teraz, w czasie epidemii, będzie miało środowisko Microsoft Teams, które umożliwi pracę grupową. Jak wyjaśniała, środowisko to ma możliwość prowadzenia nauki zdalnej, prowadzenia interaktywnych zajęć, publikowania materiałów edukacyjnych, korzystania z cyfrowej tablicy i - co równie istotne - faktycznego oceniania pracy uczniów.

Wiceprezydent Warszawy podkreśliła, że platforma zapewnia mobilność, ale jest także wielofunkcyjna i przede wszystkim bezpieczna dla wszystkich użytkowników, ponieważ uczniowie i nauczyciele będą korzystać tylko z bezpiecznych witryn. - Dane osobowe dzieci, młodzieży, ale również pracowników szkół będą chronione zgodnie z przepisami RODO - zapewniła.

- To jest największy projekt miejski w Europie, który zakłada zbudowanie zestandaryzowanej platformy komunikacyjnej - podkreśliła Cecylia Szymańska dyrektor ds. edukacji w Microsoft Polska.

W związku z epidemią koronawirusa od 12 marca do 26 kwietnia zajęcia stacjonarne w szkołach są zawieszone, od 25 marca szkoły mają obowiązek kształcenia na odległość. Terminy egzaminów zewnętrznych - egzaminu ósmoklasisty i maturalnego - zostały przełożone. Nowe terminy - jak informowali przedstawiciele rządu - miały być podane co najmniej na trzy tygodnie przed ich przeprowadzeniem. Zamknięte są także przedszkola i żłobki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy