Noc Muzeów w innym terminie, ale są wyjątki

Z powodu epidemii 16 maja nie odbędzie się popularna Noc Muzeów. Niektóre placówki jednak z niej nie zrezygnowały i przygotowują atrakcje.

Uzupełniać ją będzie reportaż „Wędrówka do świętości”, ukazujący drogę Karola Wojtyły - gimnazjalisty, kleryka, kapłana, biskupa, papieża - do świętości.

Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających od 18 maja, premierowa emisja reportażu planowana jest w sobotę 16 maja na muzealnym kanale YouTube, Facebooku i stronie internetowej.

Sama placówka jeszcze nie wznowiła działalności po przerwie spowodowanej epidemią. Pierwszych zwiedzających przyjmie 18 maja. Zachowane będą środki ostrożności, a liczba gości obecnych równocześnie na ekspozycji nie przekroczy 40 osób .

Muzeum kusi obniżką o połowę cen biletów wstępu, która będzie obowiązywała do końca maja.

Muzeum Niepodległości postanowiło 16 maja otworzyć swoje drzwi dla zwiedzających za pomocą Facebooka. W ramach akcji „Noc na Cytadeli”, zorganizowanej w wersji on-line, zaprezentuje najciekawsze zbiory i historie związane z Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.

Zaplanowano dwa wejścia "na żywo". Podczas pierwszego, o godz. 19, muzeum zaprezentuje makietę Cytadeli i opowie, jak ta okolica zmieniała się przez lata. Widzowie będą mogli zobaczyć także najważniejsze cele w dawnym więzieniu, które zostały poświęcone pamięci Józefa Piłsudskiego, Romualda Traugutta i Romana Dmowskiego. Ostatnią atrakcją tego spotkania będzie prezentacja klucza do cytadeli, który 4 maja 1834 roku został wręczony namiestnikowi Iwanowi Paskiewiczowi.

W drugim wejściu "na żywo", o  21.00 widzowie zobaczą jak wyglądała sala przesłuchań w więzieniu na Cytadeli, a także obejrzą rekonstrukcję drogi skazańca od celi do Bramy Straceń. W inscenizacji zostaną użyte rekwizyty i stroje z okresu powstania styczniowego.

 

 

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..