Nowy numer 4/2023 Archiwum

Muzeum Powstania Warszawskiego otwarte na nowych zasadach

MPW zostanie otwarte 3 czerwca. Zmienią się godziny zwiedzania, trasa i warunki. Możliwe będzie samodzielne zwiedzanie ekspozycji z nową ścieżką audio oraz zwiedzanie z domu.

Zwiedzający muzeum będą mogli skorzystać z nowej ścieżki audio lub zobaczyć ekspozycję z przewodnikiem, przestrzegając zasad bezpieczeństwa. Osoby, które chcą wychodzić jak najmniej lub mieszkają daleko, będą mogły posłuchać o wydarzeniach z sierpnia i września 1944 r. we własnym domu - informuje rzeczniczka prasowa MPW Anna Kotonowicz.

Jak wyjaśnia, nowe zasady funkcjonowania instytucji kultury spowodowały zmianę trasy zwiedzania, którą będzie można przejść z nowym przewodnikiem audio na swoim telefonie komórkowym. "Do dyspozycji gości będą specjalne karty z kodem QR, dostępne w kasie biletowej. Zeskanowanie kodu QR własnym telefonem przeniesie nas do strony Muzeum, na której znajdować się będzie dźwiękowy przewodnik po MPW. Dalej, podążając za głosem lektora, przejdziemy trasą, która prowadzi przez ekspozycję muzealną oraz Park Wolności" - czytamy w przesłanej informacji.

Anna Kotonowicz przypomina, że ze względu na bezpieczeństwo gości niektóre elementy ekspozycji zostały tymczasowo wyłączone ze zwiedzania, "by zminimalizować miejsca »dotykowe«, takie jak szufladki z biogramami czy zdjęcia w fotoplastikonach". Z tymi fragmentami ekspozycji będzie można zapoznać się poprzez stronę: www.1944.pl. Po MPW oprowadzać będą gości głosy Andrzeja Ferenca i Agnieszki Kunikowskiej.

Osobom, które nie mogą przyjść osobiście, muzeum proponuje wirtualne zwiedzanie za pomocą aplikacji PWA (Progressive Web App). Aby z niej skorzystać, należy zeskanować telefonem kod QR ze strony www.1944.pl. Po załadowaniu treści można korzystać z aplikacji, nawet jeśli nie ma się dostępu do internetu. Zwiedzanie za pomocą aplikacji PWA trwa nieco ponad godzinę i zostało przygotowane w języku polskim i angielskim. Aplikacja będzie dostępna online do końca czerwca.

Jak zapowiada rzeczniczka, w związku z koniecznością zachowania dystansu między osobami zwiedzanie z przewodnikiem będzie możliwe wyłącznie rodzinnie lub indywidualnie. - Przewodnika nie będziemy zamawiać przez system online, tylko na miejscu, w muzeum. Podczas zwiedzania należy obowiązkowo zakrywać nos i usta, nosić rękawiczki ochronne, a także utrzymywać dystans społeczny - wymienia. Zwiedzanie dla grup liczących więcej niż pięć osób jest zawieszone.

Obowiązywać będą nowe godziny otwarcia MPW - w poniedziałki, środy, czwartki, piątki, soboty i niedziele muzeum czynne będzie w godz. 10-18, we wtorki będzie nieczynne. Kasa biletowa zamykana będzie o 17.30. W poniedziałki jest wstęp bezpłatny (wejściówki należy pobrać w kasie biletowej przed rozpoczęciem zwiedzania).

Pokazy filmu "Miasto ruin" 2D będą odbywać się w kinie w Sali pod Liberatorem co 30 minut.

Zapowiedziano też, że "niebawem ruszy system zakupu biletów online dla gości indywidualnych".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy