Nowy numer 13/2024 Archiwum

On się nie lękał

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki obecne są w blisko stu warszawskich parafiach, zakonach i instytucjach. Po 10 latach od beatyfikacji kapelan "Solidarności" stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych Polaków wyniesionych na ołtarze.

Wystarczy kilka minut posiedzieć na ławeczce obok grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu, by zobaczyć, że miejsce to tętni życiem.

Co chwila ktoś przyklęka, modli się, zapala świeczkę czy przynosi kwiaty. Z pewnością kiedy znów zostaną otwarte granice, szept żarliwej modlitwy niesiony będzie w wielu językach. 10 lat po beatyfikacji świętość ks. Jerzego Popiełuszki promieniuje na cały świat.

Skarbnicą wiedzy o kulcie ks. Jerzego jest Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki, który znajduje się w dawnym mieszkaniu błogosławionego. Ośrodek od pierwszych dni po śmierci męczennika gromadzi spuściznę i dba o rozwój kultu bł. ks. Jerzego. Od ubiegłego roku ponad 93 tys. dokumentów dostępnych jest w formie cyfrowej, wśród nich m.in. rękopisy ks. Jerzego, fotografie rodzinne, dokumenty procesu beatyfikacyjnego.

Unikatowe na skalę europejską archiwum mogłoby posłużyć historykom do prowadzenia naukowych badań. Niestety, po 35. latach od śmierci ks. Jerzego i 10 od jego beatyfikacji - oprócz licznych biografii - nie powstały prace badawcze na szeroką skalę. Zdaniem dr Pawła Skibińskiego, historyka z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, naukowego opracowania wymagają chociażby: fenomen Mszy św. za Ojczyznę, historia kultu bł. ks. Jerzego, przyczyny i skutki jego zabójstwa.

- To pytanie stawiali sobie wszyscy badacze biografii ks. Jerzego i napotykali na tę samą przeszkodę - zatarte ślady. Żeby zrozumieć przyczyny śmierci kapelana "Solidarności” należy szukać innych źródeł informacji m.in. w archiwach amerykańskich czy rosyjskich. W efekcie będziemy mogli w nowym świetle spojrzeć na funkcjonowania państwa polskiego jako reżimu, zrozumieć zachowania społeczne i odkryć prawdziwą rolę ks. Jerzego - mówi badacz.

Tajemnicę męczeńskiej śmierci z pewnością skrywa sutanna, którą ks. Jerzy miał na sobie 19 października 1984 r. - w dniu swojej śmierci. Odrestaurowana relikwia, z widocznymi śladami męczeństwa wystawiona została na widok publiczny w 35. rocznicę śmierci. 6 czerwca z okazji 10. rocznicy beatyfikacji w kaplicy relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki w kościele św. Stanisława Kostki zostanie zainstalowana kolejna gablota.

Więcej o fenomenie bł. ks. Jerzego Popiełuszki czytaj w najnowszym numerze warszawskiego Gościa Niedzielnego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy