Tuż przed rocznicą Cudu nad Wisłą Matka Boża Łaskawa w kopii obrazu ze Starego Miasta ruszyła w peregrynację po parafiach Warszawy i okolic.
Obraz namalowany został przez nieznanego warszawskiego artystę na zamówienie rektora ks. Hiacynta Orsellego, z przeznaczeniem na ołtarz kościoła pijarów przy ul. Długiej (obecna katedra polowa). 24 marca 1651 r., w obecności nuncjusza papieskiego arcybiskupa Jana de Torres, został uroczyście wprowadzony do świątyni i ukazany ludowi Warszawy. Nuncjusz odczytał bullę papieża Innocentego X ustanawiającą święto Mater Gratiarum Varsaviensis na drugą niedzielę maja.
W 1662 r. magistrat miasta wobec szerzącej się zarazy, zarządził szczególne modlitwy przebłagalne przed wizerunkiem Matki Bożej, niosąc obraz wzdłuż wewnętrznych murów miasta, a po ustaniu epidemii podjął uchwałę w której ogłoszono Matkę Bożą Łaskawą Patronką Warszawy. Włodarze miasta udekorowali wizerunek Matki Bożej Łaskawej wotywną koroną. Jednocześnie powierzono Jej opiekę nie tylko nad stolicą Rzeczypospolitej, lecz także nad całym Królestwem Polskim obwołując Maryję Mater Gratiarum Varsaviensis - Strażniczką Polski-Custos Poloniae.
Po I wojnie światowej pieczę nad kościołem i obrazem przejęli jezuici. Podczas Powstania Warszawskiego obraz Matki Bożej Łaskawej ukrywany był w kościele św. Andrzeja Boboli na Rakowieckiej. Na mocy papieskiego dekretu z 1968 r. ustanowiono Matkę Bożą Łaskawą Patronką Warszawy, a w 1970 r. Stolica Apostolska zatwierdziła uroczyście tytuł Matki Bożej Łaskawej - Patronki Warszawy. Dla ożywienia i upowszechnienia kultu 7 października 1973 r. kard. Stefan Wyszyński dokonał uroczystej koronacji obrazu papieskimi koronami.
Dwukrotnie, podczas pielgrzymek do Polski, przed obrazem Matki Bożej Łaskawej modlił się Jan Paweł II: 2 czerwca 1979 r. i 16 czerwca 1983 r.
W Warszawie uroczystość NMP Łaskawej, Patronki Warszawy obchodzone jest w drugą sobotę maja.
Z sanktuarium Matki Bożej Różańcowej na Bródnie obraz zostanie przeniesiony do parafii Matki Bożej z Lourdes (ul. Wileńska 69). Wspólnota Żołnierzy Chrystusa oraz "Męski Różaniec Warszawa" zapraszają wszystkich mężczyzn z rodzinami 12 czerwca o godz. 17.45 odbędzie się procesja wokół kościoła z kopią obrazu oraz uroczyste wniesienie wizerunku Patronki Warszawy.
O 18.00 zostanie odprawione Nabożeństwo Czerwcowe, po nim o 18.30 Msza św. i Adoracja Najświętszego Sakramentu. W sobotę, 13 czerwca o 17.00 zaplanowano spotkanie z Ewą Storożyńską, która ponownie opowie o nieustannej opiece Matki Bożej na tle historii polskiego narodu.
W kolejnych tygodniach wizerunek nawiedzi kościół Świętej Trójcy na Solcu oraz bazylikę Najświętszego Serca Jezusowego na Pradze.