W wigilię uroczystości Bożego Ciała 16 kleryków Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego przyjęło święcenia diakonatu. Uroczystość ze względu na pandemię miała miejsce w Świątyni Opatrzności Bożej.
W słowie skierowanym do diakonów kard. Kazimierz Nycz zwrócił uwagę, że cała uroczystość, a szczególnie treść obrzędu święceń, prowadzi nowych diakonów po drogach, po których powinien chodzić każdy chrześcijanin, człowiek, kapłan i biskup.
- To jest postawa diakonijna - postawa służby - przypomniał metropolita warszawski.
Cytując jednego z najbardziej znanych ojców duchownych w Polsce, o. Józefa Augustyna SJ, który zauważył, że "strasznie Bogiem i lęk przed jego karą nie zatrzymają wiernych w parafiach”, ale z przede wszystkim wychodzenie z miłością do człowieka, kard. Nycz zwrócił uwagę, że postawa służby człowiekowi jest istotą diakonatu.
- Jak Pan Jezus, który nie przyszedł, żeby Mu służono, ale żeby służyć, tak w święceniach diakonatu postawa służby eksponowana jest na pierwszym miejscu - powiedział.
Dodał, że duch służby powinien towarzyszyć diakonom nie tylko przez najbliższy rok - do święceń prezbiteriatu, ale także podczas całej drogi kapłaństwa: na ambonie, w kancelarii, wśród ludzi potrzebujących, młodzieży i dzieci.
Nawiązując do daty święceń - wigilii przed uroczystością Bożego Ciała, podkreślił związek diakona z Eucharystią. - Będziecie jej sługami, zanosząc Komunię św. chorym i potrzebującym, służąc przy ołtarzu prezbiterom i biskupom - powiedział metropolita warszawski.
- Miejcie w swojej pamięci ten kontekst i okoliczność wigilii Bożego Ciała, tego szczególnego roku - czasu pandemii, o którym wam będzie zawsze przypominać to, że mieliście święcenia nie w kościele seminaryjnym, ale w Świątyni Opatrzność Bożej. Niech Bóg w swojej Opatrzności wam towarzyszy! – życzył na zakończenie kard. Nycz.
Święcenia diakonatu z rąk kard. Kazimierza Nycza otrzymali: Mariusz Konrad Balcerowicz, Szymon Piotr Bolonek, Łukasz Dańczak, Mikołaj Rafał Derentowicz, Jan Konrad Elczyk, Mateusz Giszczak, Adam Henryk Janowski, Przemysław Kocik, Jan Lech Mateusz Konrad Mickiewicz, Karol Okniński, Andrzej Leszek Sokołowski, Mateusz Jakub Szybiak, Kacper Tadeusz Świerzowicz, Paweł Zienkiewicz, Sebastian Zygmunt.