Mateusz Osiadacz, archeolog i pasjonat grafiki komputerowej, postanowił zabrać nas dziesięć wieków wstecz, by pokazać historię bródzieńskiego grodu i przodków warszawian.
Wśród mokradeł i bujnego lasu wznosi się niezwykła budowla. Umocniona gliną palisada prowadzi do grodu, którego relikty odnaleziono niemal tysiąc lat później, na początku XX wieku. W ówczesnej wsi Bródno Stare w 1916 r. Roman Jakimowicz, późniejszy dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego, dostrzegł wystające z ziemi nadpalone słupy konstrukcji wału.
Przeprowadzone dopiero 50 lat później i całkiem niedawno wykopaliska potwierdziły, że w miejscu dzisiejszego Lasu Bródnowskiego znajdują się ślady z początków polskiej państwowości, obronnego grodziska wśród niedostępnych bagien rzeki Brodni. W tzw. chacie kołodzieja archeolodzy znaleźli najstarsze w Polsce szprychowe koło od wozu, wokół ślady wałów o wymiarach wewnętrznych ok. 40 na 47 m, resztki spalonej bramy, kamień żarnowy do wyrobu mąki, brzozowe skrzynie do przechowywania pożywienia i kości zwierząt, w tym koni.
Na wytapianie żelaza wskazują liczne znaleziska żużli, w okolicy bramy grodu znaleziono glinianą formę odlewniczą. Wśród bezcennych artefaktów były też drewniany czerpak, bijak, pozostałości cebrzyka, róg tura oraz liczne szczątki drewna i fragmenty ceramiczne. Pierwsi osadnicy zamieszkali na Bródnie w końcu IX lub początkach X wieku. Mieszkańcy wznieśli gród, który spłonął w pierwszej połowie XI wieku. Pierwsza średniowieczna osada na terenie dzisiejszej stolicy przetrwała jednak dłużej. Jej mieszkańcy prawdopodobnie przenieśli się i założyli w miejscu odległym o kilkaset metrów nową osadę, w okolicy dzisiejszego skrzyżowania ul. Kondratowicza i św. Wincentego, która funkcjonowała do XIII wieku. Dopiero wtedy, kilka kilometrów dalej w górę rzeki, zaczęła powstawać dzisiejsza Warszawa.
Życie średniowiecznej osady postanowił odtworzyć Mateusz Osiadacz, absolwent Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego ze specjalizacją archeologia wczesnego średniowiecza. Jako pracownik Laboratorium Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, gdzie od 2009 r. zajmuje się cyfrowymi technikami dokumentacyjnymi, zdobył uprawnienia technika geodety. Od 2015 r. uczestniczy w projektach związanych z digitalizacją 3D zabytków. Ponad rok temu rozpoczął prace nad wirtualną rekonstrukcją zabytków z Lasu Bródnowskiego. Film można obejrzeć na stronie www.3D4history.com.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się