Z okazji 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” IPN przygotował wystawę plenerową, która odwiedzi 53 miejscowości. Wielki finał zaplanowano na 28 sierpnia w Warszawie.
Swoją drogę po Polsce wystawa zaczęła w kościele św. Józefa w Ursusie. Kolejnym miejscem ekspozycji jest Hala Główna Dworca Centralnego w Warszawie, gdzie 21 lipca br. wernisaż wystawy zorganizował Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie wspólnie z Polskimi Kolejami Państwowymi S.A.
– W sierpniu 1980 r. na skraju komunistycznego imperium sowieckiego narodził się wielki, pokojowy ruch, do którego przystąpił niemal co trzeci Polak. Solidarność z 10 milionami formalnych członków była największym związkiem zawodowym na świecie. W tym wielkim zwycięstwie, jakim była i jest polska Solidarność, mają udział miliony najczęściej anonimowych osób. Tą wystawą chcemy złożyć im hołd – mówił wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma, dyrektor Oddziału IPN w Warszawie. Ekspozycję na Dworcu Centralnym można oglądać do 13 sierpnia. „Tu rodziła się Solidarność” obejmuje najważniejsze wydarzenia, które latem 1980 r. rozgrywały się w całym kraju.
Fragment opowiadający o Mazowszu, o rodzącym się tu wielkim ruchu społecznym, przygotował Oddział IPN w Warszawie. Przypomniane zostały instytucje i zakłady pracy, w których od lipca do września 1980 r. powstawała Solidarność: warszawski „Ursus”, Huta Warszawa, FSO na Żeraniu i Zakłady Świerczewskiego. Są zdjęcia z ks. Jerzym Popiełuszką opiekującym się hutnikami i z Janem Pawłem II, który na pl. Piłsudskiego wołał o odnowienie oblicza tej ziemi.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się