Parafia św. Jadwigi Śląskiej na Żeraniu rozpoczyna jubileusz 100-lecia. Mszę św. inaugurującą obchody odprawił bp Romuald Kamiński z prowincjałem werbistów o. Sylwestrem Grabowskim.
Dziś otrzymujecie klucze do wielkiego skarbca Kościoła, w którym są zgromadzone dobra duchowe wysłużone przez Pana Jezusa, Matkę Najświętszą, świętych, ale także przez nas. Bo cokolwiek na ziemi czynimy dobrego, ma wartość zasługującą - mówił bp Romuald Kamiński, podczas Mszy św. na rozpoczęcie roku jubileuszowego parafii św. Jadwigi Śląskiej na Żeraniu. Uroczystość przypadła w parafialny odpust, obchodzony we wspomnienie świętej.
- Taki jest obyczaj duchowy, że dziś możemy otrzymać odpust i ofiarować go w różnych intencjach: za zmarłych, czy prosząc o konkretne łaski. Ten rok jubileuszowy warto tak ułożyć, byśmy bliżej przyjrzeli się tym stu latom, bo wiele w tym czasie się działo: trudnego i pięknego. Nie jesteśmy w stanie wielu rzeczy wydobyć z przeszłości, ale nie ma wątpliwości, że zrodziły się tu dzięki wierze piękne życiorysy. Dzięki wierze wielu ludzi ułożyło tu swoje życie tak, jakby tego życzyłby sobie Pan Jezus - mówił ordynariusz warszawsko-praski, odnosząc się do Ewangelii o ośmiu błogosławieństwach. Podczas uroczystości udzielił sakramentu bierzmowania 23 młodym parafianom.
W parafii św. Jadwigi Śląskiej przy ul. Modlińskiej 4 od trzech lat posługują werbiści, prowadzący w Warszawie od ponad dwóch dekad duszpasterstwo migrantów. Kościół pw. św. Jadwigi służy bowiem nie tylko mieszkańcom Pelcowizny, Żerania i Białołęki, ale także tym, którzy swoje domy pozostawili tysiące kilometrów stąd, a Polskę uczynili swoją nową ojczyzną. Msze św. dla Wietnamczyków są odprawiane w niedzielę w dolnym kościele o godz. 18.30, dla Chińczyków - o godz. 16, a dla osób mówiących po hiszpańsku - o godz. 12. Eucharystia dla wspólnoty afrykańskiej przed epidemią była sprawowana po angielsku w każdą drugą niedzielę miesiąca o godz. 15. Odprawiali ją kapłani pochodzący z wielu krajów afrykańskich, którzy studiują na UKSW. Autorem tej inicjatywy jest wikary parafii na Żeraniu, pochodzący z Togo o. Hounake Eric Kossi SVD.
Kościół pod wezwaniem św. Jadwigi powstał w latach 1920-1921 jako drewniany barak, na terenie darowanym przez ks. Marię Radziwiłłową i państwa Grędzickich. Kardynał Kakowski, podczas wizyty na Pelcowiźnie zgodził się na budowę świątyni. Zaledwie w ciągu sześciu miesięcy postawiono świątynię mieszczącą 1,5 tys. wiernych.
Od 1 sierpnia 2019 r. proboszczem parafii jest o. Kazimierz Szałaj SVD, który zastąpił zmarłego nagle o. Krzysztofa Łukoszczyka SVD. Tomasz Gołąb /Foto Gość17 października 1920 roku świątynię poświęcił ks. Zygmunt Łubieński. Parafia pod wezwaniem św. Jadwigi została erygowana 22 października 1921 r. W latach 30. ubiegłego stulecia sporządzono plany nowego kościoła. Niestety spłonęły one w pożarze plebanii.
Kaplica w czasie II wojny światowej uległa poważnej dewastacji, a plebania spaliła się doszczętnie. W 1944 kościół został zniszczony przez ostrzał, a wyposażenie wywieziono do kościoła MB Różańcowej na Bródnie. Z 5 tys. parafian pozostało zaledwie 500 osób, praktycznie bez środków do życia. Parafia zaczęła się rozrastać, kiedy wokół dużych zakładów jak fabryka FSO czy Polfa zaczęły powstawać hotele robotnicze.
16 października 1966 r. odbyła się uroczystość milenijna "Parafialne Te Deum Tysiąclecia”, na którą delegacja przywiozła relikwie św. Jadwigi z Trzebnicy k. Wrocławia.
Obecny kościół w parafii św. Jadwigi budowany był etapami. Prace rozpoczął w 1969 r. ks. Ryszard Grygiełko. Właściwie pozwolenie władz zezwalało jedynie na remont starej, mocno zniszczonej kaplicy, która nadawała się tylko do rozbiórki. Ks. Grygiełko potajemnie rozpoczął więc budowę nowego kościoła. W lipcu 1970 r. władze wstrzymały prace. Budowę ukończono rok później. W uroczystość jubileuszu pięćdziesięciolecia istnienia parafii, 19 września 1971 r. kard. Stefan Wyszyński poświęcił świątynię pod wezwaniem Chrystusa Króla Pokoju. 27 kwietnia 1973 r. parafię odwiedził przebywający w Polsce kardynał A. Tabera – prefekt Kongregacji Kultu Bożego w Rzymie. Kościół w parafii św. Jadwigi odgrywał istotną rolę w czasie tworzenia się „Solidarności”. 21 września 1981 roku został w tym kościele poświęcony sztandar “Solidarności” FSO Warszawa. Poświęcenia dokonał ks. Jerzy Popiełuszko. W kościele Św. Jadwigi, w czasie stanu wojennego – w grudniu 1981 roku, powstał jeden z punktów utworzonego na Pradze Północ Prymasowskiego Komitetu Pomocy Uwięzionym.
W ołtarzu głównym znajduje się krzyż z postacią Chrystusa, a pod nim obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Wizerunek św. Jadwigi umieszczony jest na lewej bocznej ścianie prezbiterium.