Nowy numer 3/2021 Archiwum

Miasto pomoże w transporcie chorych na Covid-19

Dwa miejskie autobusy wyposażone w stanowiska z tlenem, będą dowozić chorych do szpitala polowego na Stadionie Narodowym.

Władze stolicy zaoferowały udostępnienie pojazdów Miejskich Zakładów Autobusowych, które pozwolą na jednoczesny transport większej liczby osób do szpitala na Stadionie Narodowym. Dzięki temu w dużym stopniu zostaną odciążone karetki pogotowia. 

W zajezdni przy ul. Stalowej trwa dostosowywanie miejskich autobusów. Zostaną one wyposażone w specjalne stanowiska z tlenem czy przegrody ochronne dla kierowców. Transport autobusem będzie dostępny dla pacjentów, którzy mogą taką podróż odbyć na siedząco, nawet z zapewnioną ciągłą tlenoterapią. Autobus będzie mógł przewieźć jednocześnie ok. 30 pacjentów.

"Obecnie do transportu chorych przeznaczone są dwa autobusy o długości 12 m, jednak zadeklarowaliśmy, że w razie potrzeby jesteśmy gotowi udostępnić również pojazdy przegubowe. Zaoferowaliśmy też gotowość do zabezpieczenia przewozu personelu szpitala i koordynacji działań" - napisał stołeczny ratusz.

Do pracy przy przewozie chorych MZA wyznaczy ok. 20 kierowców. Zostaną oni przeszkoleni przez szpital m.in. w zakresie sposobu zakładania odzieży ochronnej.

"Równolegle rozpoczynamy rozmowy i analizy możliwości zamówienia autobusów z noszami, do przewozu pacjentów leżących. Zgłosiliśmy się już do dostawców taboru o przekazanie informacji na temat kosztów czy czasu realizacji" - zapewnili miejscy urzędnicy.

Ratusz planuje też - w zależności od potrzeb - stworzyć mobilne punkty poboru wymazów w miejskich autobusach.

Natomiast dwa dni temu poinformowano u udostepnieniu w zajezdni tramwajowej przy ul. Woronicza miejsca na punkt do dezynfekcji karetek. 

- Reagując na sygnały płynące od ratowników medycznych, zdecydowaliśmy się pomóc w sprawnej dezynfekcji karetek pogotowia. Dzięki temu załogi ratownicze będą tracić mniej czasu na dezynfekcję pojazdów – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

To pierwsze tego typu miejsce, które powstanie we współpracy m.st. Warszawa z Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego w Warszawie. W najbliższym czasie planowane jest uruchomienie kolejnych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama