Nowy numer 15/2024 Archiwum

Prezydent zapalił Świecę Niepodległości

- Złość i gniew dodają sił, ale bywa, że odbierają rozsądek - mówił bp Józef Guzdek podczas uroczystej Mszy św. w intencji ojczyzny w Świątyni Opatrzności Bożej.

Biskup polowy Wojska Polskiego zacytował również słowa papieża Franciszka z ostatniej encyklice Fratelli tutti. "Jeśli jakaś osoba składa wam propozycję i mówi, byście pomijali historię, czy nie doceniali doświadczenia osób starszych, pogardzali wszystkim, co minione, a patrzyli jedynie w przyszłość, którą ona wam oferuje, czyż nie jest to łatwy sposób pozyskania was dla jej propozycji, abyście robili tylko to, co ona wam mówi? Ta osoba potrzebuje, byście byli puści, wykorzenieni, nieufni wobec wszystkiego, abyście ufali jedynie jej obietnicom i podporządkowali się jej planom”.

- Przyjmijmy tę radę papieża, uwierzmy, że nasze dziś i jutro można budować jedynie na fundamencie przeszłości, na wartościach uniwersalnych, sprawdzonych, które zostały opisane w Dekalogu. Szanujmy przekazany nam przez poprzednie pokolenia dar wolności - dodał.

Prezydent zapalił Świecę Niepodległości   Wsłuchajmy się jeszcze raz w słowa z odczytanego przed chwilą fragmentu z Listu św. Pawła Apostoła do Tytusa. Niech one pobudzą nas do refleksji ku nawróceniu oraz przemianie serc i umysłów. Niech się przyczynią do ostudzenia emocji i będą zachętą do rozumnego działania. Apostoł radzi nam, aby nikogo nie lżyć, unikać sporów, odznaczać się uprzejmością, okazywać każdemu człowiekowi wszelką łagodność. Należy odrzucić złość i nienawiść oraz nierozumne postępowanie (por. Tt 3,1-4) - mówił bp Józef Guzdek. Tomasz Gołąb/ Foto Gość

Podczas Eucharystii, koncelebrowanej pod przewodnictwem metropolity warszawskiego, kardynała Kazimierza Nycza po raz kolejny zapalona została przez prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudę Świeca Niepodległości, ofiarowana Polsce przez Piusa IX.

Przed błogosławieństwem kard. Kazimierz Nycz odmówił też modlitwę o pokój w naszej ojczyźnie. "Daj nam światłe oczy serca, byśmy przestali widzieć w sobie wzajemnie przeciwników, a zobaczyli współdomowników – w Twoim Domu, a także w tym domu, który ma na imię Polska" - brzmiały m.in. słowa modlitwy ułożonej przez Radę Stałą Konferencji Episkopatu Polski.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy