Nowy numer 3/2021 Archiwum

Ks. Jacek Grzybowski biskupem pomocniczym diecezji warszawsko-praskiej

Ks. Jacek Grzybowski, diecezjalny duszpasterz akademicki diecezji warszawsko-praskiej, został mianowany biskupem pomocniczym tej diecezji. Decyzję papieża Franciszka ogłosiła w południe Stolica Apostolska.

Biskup nominat ma 47 lat. Jest doktorem habilitowanym filozofii, profesorem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wykłada filozofię kultury, filozofię polityki i historię filozofii na Wydziale Filozofii UKSW i w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej. 

Jest również diecezjalnym duszpasterzem akademickim diecezji warszawsko-praskiej i dyrektorem Domu Słowa Bożego "Arka" na Grochowie.

Ks. Jacek Grzybowski urodził się 11 sierpnia 1973 r. w Wołominie. Tam też ukończył szkołę podstawową i Liceum Ogólnokształcącym im. Wacława Nałkowskiego. Od lat młodzieńczych związany z formacyjnym Ruchem Światło-Życie.

W latach 1992-1998 odbywał formację filozoficzno-teologiczną w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Inkardynowany do diecezji warszawsko-praskiej. Święcenia kapłańskie przyjął 30 maja 1998 r. w Warszawie.

W latach 1998-2000 pracował jako wikariusz w parafii św. Jana Chrzciciela i św. Stanisława w Stanisławowie, a następnie do 2003 r. był wikariuszem parafii Świętej Trójcy w Ząbkach.

W latach 2003-2004 był kapelanem w Zgromadzeniu Sióstr Dominikanek Misjonarek Jezusa i Maryi w Zielonce.

Podjął też studia specjalistyczne na Uniwersytecie Kard. Stefana Wyszyńskiego, gdzie w 2004 r. uzyskał tytuł doktora filozofii.

W latach 2004-2013 był prefektem w Wyższym Seminarium Duchownym diecezji warszawsko-praskiej w Warszawie-Tarchominie i dyrektorem Biblioteki Seminaryjnej.

W 2013 r. uzyskał tytuł doktora habilitowanego nauk humanistycznych w dziedzinie filozofii, a od 2014 r. jest profesorem nadzwyczajnym UKSW.

W latach 2013-2017 był rezydentem w parafii św. Łukasza Ewangelisty na warszawskim Tarchominie.

Od 2017 r. jest członkiem zespołu ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. bioetycznych, a od 2018 r. członkiem Rady Kapłańskiej diecezji warszawsko-praskiej.

Od 2017 r. jest diecezjalnym duszpasterzem akademickim i dyrektorem Domu Słowa Bożego Arka na Grochowie w Warszawie.

"Prowadzę działalność naukową i dydaktyczną zajmując się współczesnymi zagadnieniami kulturowymi i politycznymi. W swoich pracach naukowych i popularyzatorskich podejmuję problematykę filozoficznych inspiracji i źródeł współczesnych zagadnień kulturowych i cywilizacyjnych" - pisze o sobie biskup nominat, ze stolicą tytularną Nova

Od 2017 r. ordynariuszem diecezji warszawsko-praskiej jest bp Romuald Kamiński. Biskup Marek Solarczyk jest biskupem pomocniczym diecezji od dziewięciu lat.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama