Nowy numer 3/2021 Archiwum

Szczątki sługi Bożej m. Róży Czackiej przeniesiono do kaplicy

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia doczesne szczątki Czcigodnej Sługi Bożej Matki Elżbiety od Krzyża Róży Czackiej spoczęły w sarkofagu przygotowanym w kaplicy Matki Bożej Anielskiej w Laskach - w miejscu dawnego pokoju Założycielki - poinformowały siostry franciszkanki służebnice Krzyża.

Translacji z cmentarza dokonano za zgodą Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych oraz z pozwoleniem Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

"Zgodnie z wytycznymi prawa kanonizacyjnego i instrukcją Stolicy Apostolskiej “Sanctorum Mater”, doczesnym szczątkom nie oddawano czci publicznej, jaka jest należna relikwiom błogosławionych i świętych dopiero po oficjalnym orzeczeniu Kościoła wyrażającym się w beatyfikacji, której oczekujemy z ufnością w sercach, trwając na modlitwie, w pragnieniu wiernej służby według charyzmatu pozostawionego przez Założycielkę" - zapewniają siostry z Lasek.

Matka Elżbieta Roża Czacka to założycielka Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach i Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. W wieku 22 lat zupełnie straciła wzrok. Zmarła w opinii świętości 15 maja 1961 roku w Laskach. Nazywana jest “niewidomą matką niewidomych”

Jej proces beatyfikacyjny trwał od 1987 r. 9 października 2017 r. za zgodą papieża Franciszka Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych promulgowała dekret o heroiczności jej życia i cnót. Pod koniec października 2020 r. papież upoważnił kongregację do wydania dekretu dotyczącego autentyczności cudu za wstawiennictwem Matki Róży Elżbiety Czackiej. Następnym krokiem będzie ogłoszenie daty beatyfikacji.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama