Caritas Archidiecezji Warszawskiej podsumowała miniony rok i podziękowała tym, którzy w trudnym czasie pozostali nieobojętni na potrzeby bliźnich.
W 2020 r. Jadłodajnia Caritas AW, przy ul. Żytniej wydała ponad 163 tys. ciepłych posiłków oraz ponad 10 tys. porcji suchego prowiantu w czasie epidemii. Około 20 tys. razy potrzebujący korzystali z ciepłej kąpieli oraz wymiany odzieży w łaźni Caritas AW. Magazyn odzieżowy obsłużył ok. 6 tys. osób.
W okresie zimowym udzielono około 4 tys. interwencyjnych noclegów.
Blisko 2 tys. osób otrzymało pomoc indywidualną np. w zakupie leków, sprzętu rehabilitacyjnego i AGD. Dofinansowane zostały turnusy rehabilitacyjne, leczenie specjalistyczne, zakupy dla poszkodowanych w wyniku zdarzeń losowych. Około 1,1 tys. mieszkańców Woli w ramach projektu "Czystość każdego dnia" otrzymało artykuły chemii gospodarczej, kosmetyki, odzież i obuwie.
Podczas wiosennego i jesiennego szczytu zakażeń koronawirusem wolontariusze Caritas AW robili zakupy dla ponad 200 seniorów przebywających w domach.
W ubiegłym roku, ze względu na epidemię, mniej dzieci skorzystało z akcji pomocowych Caritas Archidiecezji Warszawskiej, ponieważ nie organizowano wakacyjnych kolonii. Jeszcze przed wybuchem epidemii, w czasie ubiegłorocznych ferii 103 dzieci wyjechało na zimowisko do Murzasichla k. Zakopanego. W 5 specjalistycznych placówkach wsparcia dziennego (świetlicach socjoterapeutycznych) na warszawskiej Ochocie, Ursynowie i Woli pod opieką specjalistów pracujących nad uzupełnieniem deficytów wychowawczych i edukacyjnych pozostawało 154 dzieci. 83 dzieci w ramach programu "Skrzydła" skorzystało z pomocy stypendialnej przeznaczonej na zakup niezbędnych sprzętów (m.in. potrzebnych w nauce zdalnej) i opłaty za zajęcia dodatkowe.14 dzieci otrzymało wsparcie finansowe na zakup podręczników i przyborów szkolnych.
Natomiast w porównaniu z 2019 r. podwoiła się liczba osób bezdomnych objętych opieką. 650 kobiet i mężczyzn znalazło dach nad głową w dwóch warszawskich schroniskach oraz otrzymało całodzienne wyżywienie, pomoc socjalną, psychologiczną, terapeutyczną i prawną.
38 osobom udzielono pomocy w usamodzielnieniu - znalezieniu mieszkania i stałego źródła utrzymania. W schroniskach wykonano ok. 10 tys. zabiegów higieniczno-medycznych. 3616 razy udzielono porad psychologicznych i terapeutycznych. 90 osobom udzielono pomocy w miejscach niemieszkalnych na terenie Warszawy w ramach tzw. streetworkingu medycznego.
W stacjonarnych placówkach Caritas AW przebywało 340 pacjentów - 185 w zakładzie opiekuńczo-leczniczym i 155 w hospicjum. Hospicja domowe w Błoniu i Grójcu sprawowały opiekę medyczną nad 515 pacjentami w miejscu ich zamieszkania na terenie powiatów: grodziskiego, grójeckiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, warszawsko-zachodniego oraz w niektórych dzielnicach Warszawy.
Ponadto tysiące osób otrzymało pomoc i wsparcie w parafiach archidiecezji warszawskiej. Parafialne Zespoły Caritas świadczyły pomoc przekazując potrzebującym artykuły spożywcze, leki oraz paczki świąteczne.
- Wszystkim naszym pracownikom, wolontariuszom, darczyńcom oraz współpracownikom w urzędach publicznych, fundacjach i organizacjach składam serdeczne podziękowanie za profesjonalne wykonywanie trudnych zadań oraz za harmonijną współpracę w trosce o bliźniego - podziękował ks. Zbigniew Zembrzuski, dyrektor Caritas AW. Szczególne podziękowania złożył tym, którzy pomagali pacjentom i personelowi Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego zakażonym COVID-19 w kwietniu i maju 2020 roku.