Nowy numer 9/2021 Archiwum

Trwa Tydzień Ekumeniczny. Początek w styczniu, koniec w maju

„Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc” – pod tym hasłem będzie przebiegał Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2021.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan odbywa się co roku między 18 a 25 stycznia. To czas, gdy chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych spotkaniach. Ze względu na pandemię COVID-19 Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w 2021 r. będzie wyglądał inaczej niż w latach ubiegłych.

Nabożeństwo centralne Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2021 odbędzie się 23 stycznia, o godz. 18 w rzymskokatolickiej archikatedrze w Łodzi. Kazanie wygłosi prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Jerzy Samiec.

W związku z pandemią COVID-19 Warszawski Oddział Polskiej Rady Ekumenicznej podjął decyzję o przeniesieniu nabożeństw Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2021 na okres święta Zesłania Ducha Świętego – jeśli będzie to wtedy możliwe. Szczegółowe decyzje w tym zakresie zostaną podjęte w najbliższych miesiącach. Postanowiono również, że w styczniu odbędą się trzy nabożeństwa w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2021.

21 stycznia o godz. 18 w prawosławnej katedrze metropolitalnej św. Marii Magdaleny, al. Solidarności 52 będą sprawowane nieszpory. 22 stycznia o godz. 18 w kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy, przy pl. Małachowskiego 1 odbędzie się Nabożeństwo Słowa, transmitowane przez Studio Lutheraneum na kanale YouTube „Luteranie w Warszawie”. 24 stycznia o 16.00 uczestników modlitw ekumenicznych będzie gościć katedra warszawsko-praska św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika, przy ul. Floriańskiej 3. Nabożeństwo będzie transmitowane przez Salve NET.

Rada ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski i Polska Rada Ekumeniczna, podobnie jak w latach ubiegłych, wydały razem polską wersję broszury z materiałami na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2021. Zamieszczono w niej m.in. omówienie tematu przewodniego Tygodnia, propozycje liturgii nabożeństw ekumenicznych, modlitwy, rozważania, informacje o Wspólnocie z Grandchamp, która przygotowała materiały do ekumenicznych modlitw. Broszurę można nabyć w centralach Kościołów ale też pobrać ze strony ekumenia.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama