Nowy numer 9/2021 Archiwum

Błogosławieni męczennicy w mazowieckim Guadalupe

10 stycznia do parafii w Budach Barcząckich k. Mińska Mazowieckiego zostały wprowadzone relikwie dwóch polskich misjonarzy, którzy zginęli śmiercią męczeńską w peruwiańskim Pariacoto.

Ojcowie franciszkanie Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski zostali brutalnie zamordowani w 1991 r. przez organizację terrorystyczną Świetlisty Szlak. Po 30 latach od tego wydarzenia fragmenty kości błogosławionych trafiły do kościoła Matki Bożej z Guadalupe w Budach Barcząckich. Parafię erygował 12 grudnia 2008 r. abp Henryk Hoser SAC. 27 maja 2012 r. jako ówczesny ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej wmurował też kamień węgielny w ściany wznoszonego kościoła.

Błogosławieni męczennicy w mazowieckim Guadalupe

Uroczystość wprowadzenia relikwii odbyła się 10 stycznia. Rozpoczęła się procesją do ołtarza, podczas której promotorzy kultu błogosławionych męczenników z Pariacoto, ojciec Dariusz i brat Jan, franciszkanie konwentualni z Krakowa, przekazali relikwię na ręce gospodarza parafii – ks. Adama Praszczałka. Wygłoszona przez gości w trakcie Mszy Świętej homilia zaznajomiła z sylwetkami męczenników. 5 grudnia 2020 r. minęła 5. rocznica beatyfikacji misjonarzy, która odbyła się w Chimbote w Peru.

Uroczystość w Budach Barcząckich zakończyła się uroczystym błogosławieństwem. Po Mszy św. każdy z jej uczestników otrzymał obrazek zawierający fragment ubrań błogosławionych – relikwię drugiego stopnia.

– Od dzisiaj parafianie Bud Barcząckich mają przy sobie dwóch kolejnych wielkich orędowników. Szczególnych wspomożycieli dzieci, młodzieży, a także osób chorych. Męczennicy z Pariacoto służą również pomocą w wypraszaniu daru potomstwa. Będą więc na pewno, razem z Matką Bożą z Guadalupe, wypraszali u Boga niesamowite cuda – cieszy się ks. Adam Praszczałek, dodając, że o. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski to pierwsi polscy misjonarze-męczennicy wyniesieni na ołtarze.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama