Nowy numer 14/2021 Archiwum

107. urodziny płk. Kazimierza Klimczaka, ps. "Szron"

Biskup polowy Józef Guzdek odprawił w katedrze polowej Wojska Polskiego Mszę św. w przeddzień urodzin żołnierza II Rzeczpospolitej i powstańca warszawskiego.

Panie Pułkowniku jesteś najstarszym z żyjących Powstańców Warszawskich, bądź dalej strażnikiem narodowej pamięci. Jesteś Panu Bogu i nam bardzo potrzebny – mówił bp Józef Guzdek, przypominając w homilii podczas urodzinowej Mszy św. drogę życiową płk. Kazimierza Klimczaka. - Jesteś wspaniałym przykładem dla młodego pokolenia, że życie nabiera sensu i smaku, jeśli jest życiem dla innych, nawet jeśli trzeba płacić za to wysoką cenę - przekonywał.

Po Eucharystii zebrani udali się pod pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie młodzież przygotowała transparent z życzeniami 200 lat życia oraz zapaliła race na cześć płk. Kazimierza Klimczaka. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej złożyli w imieniu jubilata znicze, a członkowie grupy rekonstrukcyjnej kwiaty. Życzenia pułkownikowi złożył m.in. Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Kazimierz Klimczak urodził się 15 lutego 1914 r. w Ciepłowie koło Sompolna. Ukończył Szkołę Podoficerską Piechoty dla Małoletnich nr 1 w Koninie. Od 1936 r. służył w Wojsku Polskim, w 67. Pułku Piechoty w Brodnicy. Brał udział w walkach Armii "Pomorze" w kampanii wrześniowej, m.in. w bitwie nad Bzurą, gdzie został ciężko ranny. Jako inwalida wojenny nawiązał kontakt ze Związkiem Walki Zbrojnej i rozpoczął służbę w konspiracji. Podczas Powstania Warszawskiego walczył w stopniu sierżanta na Woli i na Ochocie w szeregach Obwodu Ochota Armii Krajowej. W 2017 r. został awansowany do stopnia pułkownika Wojska Polskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama