Działacz opozycji antykomunistycznej po Mszy św. w kościele Środowisk Twórczych na pl. Teatralnym spoczął w Alei Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na Powązkach.
Jan Lityński urodził się w 1946 r. Organizował i uczestniczył w studenckich wystąpieniach w marcu 1968 r., za co został skazany na 2,5 roku więzienia. Pracował jako robotnik, następnie programista komputerowy. W 1976 r. był współzałożycielem "Biuletynu Informacyjnego", pierwszego pisma ukazującego się poza cenzurą. Wielokrotnie aresztowany jako członek KSS "KOR". W 1977 r. współredagował "Robotnika", niezależne pismo na rzecz zakładania wolnych związków zawodowych.
W 1980 r. był doradcą władz NSZZ "Solidarność" i autorem uchwalonego przez I Zjazd "Solidarności" Posłania do Ludzi Pracy Europy Wschodniej. W 1981 r. w stanie wojennym został internowany, a następnie aresztowany. Po ucieczce z przepustki z więzienia, od 1984 r. w solidarnościowym podziemiu pełnił funkcję członka Regionalnego Komitetu Wykonawczego NSZZ "S", Region Mazowsze. W 1989 r. uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. W 1989 r. został wybrany do Sejmu RP z woj. wałbrzyskiego. W latach 1989-2001 był posłem na Sejm, m.in. przewodniczącym Komisji Polityki Społecznej i Komisji Służb Specjalnych. W kancelarii prezydenta Bronisława Komorowskiego został doradcą do spraw kontaktów z partiami i środowiskami politycznymi. Pełnił tę funkcję 5 lat.